17 Ağustos Deprem Müzesi17 Ağustos Deprem Müzesi

Bundan tam 15 yıl önceydi.Türkiye 17 Ağustos 1999’da büyük ve yıkıcı bir felaketi yaşamıştı.

Herkesin rahat bir uyku çektiği sırada gece yarısı saat 03:02’de 7.4 büyüklüğünde deprem ile Adapazarı başta olmak üzere birçok kent bu felaketi yaşamış ve sonucunda da binlerde insan hayatını kaybedip, binlercesi de evsiz barksız kalmıştı.İşte böylesine acı dolu bir felaketin o anki korku ve acısını anlatan Türkiye’nin ilki olma özelliğini taşıyan deprem müzesi Adapazarı’nda açıldı.

Binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan 17 Ağustos 1999 7.4 büyüklüğündeki depremin yaşattıkları acı ve dramı unutmamak ve o acıları tekrar yaşayabilme ihtimalimizi aklımızdan hiçbir zaman çıkarmamamzı sağlamak amacıyla depremin merkezi Adapazarı’nda ülkenin ilk deprem müzesi açıldı.

Göçük şeklini andıran, yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleriyle dikkati çeken müzede 17 Ağustos 1999’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki 45 saniyelik deprem, simülasyonla canlandırılıyor.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: DEPREM MÜZESİ

1967 ve 1999’deki depremlere ait fotoğrafların sergilendiği müzede, afetlerde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu cam kristaller ve anı defterleri bulunuyor.

Adapazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özkan Gümülcineli, müzenin Türkiye’nin ilk olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir