Tuz Kanserli Hücreleri Yok EdiyorTuz Kanserli Hücreleri Yok Ediyor

İngiliz, Amerikalı ve Güney Koreli bilim insanlarından oluşan bir ekibin gerçekleştirdiği formül,  sodyum klorür (NaCl) ve iyondan oluşan molekül kanserli hücrelerin ölümünü tetikliyor.

İlk olarak Güney Kore’de Yonsei Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapay bir hücre zarı üzerindeki etkisi gözlemlenen tuz, daha sonra kanserli gerçek insan hücreleri üzerinde denendi. Bu çalışmada iyon dengesinin bozulması sonucu hücrelerin öldüğü fark edildi.
Bununla birlikte araştırmacılar tarafından aşılması gereken çok önemli bir nokta var; kabaca tanımıyla tuz, yalnızca kanserli hücreler üzerinde etkili değil. Etkisi şimdilik kanserli hücrelerin yanı sıra hastalıksız hücrelerin de ölmesi ile sonuçlanıyor. Bu sorunun aşılması üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Elde edilen bu bulgularla araştırma sürecinin devam ettiği ve bulgunun yeni kanser karşıtı ilaçların geliştirilmesi yönünde önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Gelişmeler bilim dünyasında heyecan yaratırken, dünya üzerindeki milyonlarca kanser hastası için de umut ışığı oldu. Gelişmenin paralelinde önümüzdeki süreçte kanser hastalığının tedavisinde etkili sonuçların ortaya çıkması bekleniyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir