Teknoloji İle İlgili Doğru BilinenlerTeknoloji İle İlgili Doğru Bilinenler

Hayatımınızın vazgeçilmezi teknoloji elbette ki  ancak yanlış bildiklerimiz neler ? Bakalım telefon ve bilgisayarlar hakkında  doğru bildiğimiz yanlışlar neler?

MacBook’lar virüsten etkilenmiyor
2012’de binlerce Mac’in trojan virüsünden etkilenmesinden sonra Apple pazarlama sayfasında değişiklik yapmıştı.

Gizli sekme anonim olmanızı sağlar
Bilinenin aksine gizli sekmeler kimliği anonim tutma işlevini görmüyor. Sadece sekmede yapılan işlemlerin kaydını tutmuyor.

 

Uzun süre şarj etmek bataryaya zarar verir
Henüz kanıtlanmamasına rağmen birçok insan telefonun şarj olduktan sonra şarj aletinin takılı kalmasının bataryaya zarar vereceğini düşünüyor. Oysa lityum-iyon bataryalar şarj dolumu tamamlandıktan sonra şarj işlemini kesecek kadar akıllı.

Yüksek megapiksel yüksek görüntü kalitesi demektir
Görüntü kalitesinin yüksek olmasının şartı megapikselin fazla olmasından ziyade megapikselin boyutu ile alakalı. Büyük sensör büyük megapiksel anlamına geliyor ve böylece daha fazla ışık absorbe edip görüntü kalitesinin yüksek olmasını sağlıyor.

 

Batarya bitmeden şarj etmek bataryaya zarar verir
Lityum-iyon bataryalar hakkında bilinen bir diğer yanlış da bataryanın tamamen bitmeden telefonun şarj edilmesinin bataryaya zarar vereceği. Bu durum bataryalar için bir tehdit oluşturmuyor.

 

Yüksek ekran çözünürlüğü her zaman daha iyidir
İnsan gözünün 300 pikselden daha yüksek çözünürlüğü ayırt edememesi bu miti yanlışlıyor

iPad şarjını iPhone için kullanmak telefona zarar verir
Sürekli olarak bu şekilde telefonu şarj etmek bir yıl sonra farkedilecek şekilde telefon bataryasına zarar verebiliyor. Fakat nadiren iPad şarjının iPhone’larda kullanılması sorun yaratmıyor.

 

Her gün bilgisayarı kapatmak zarar verir.
Çoğu insanın bilgisayarını sık sık uyku modunda bırakmasının nedeni olan mit tamamen yanlış. Aksine bilgisayarınızı her gün tamamen kapatmanız güç tasarrufu sağlamasının yanı sıra bilgisayarın bileşenlerini korumasını sağlıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir