Büyüleyici Mavi Mağara: BiševoBüyüleyici Mavi Mağara: Biševo

 Su parlak güneş ışıkları ve parlak bir okyanus ile  parlayan mavi mağara:

Biševo mağarası  Adriyatik Denizi’nde, Hırvatistan’a bağlı bir adadır.  Yüzölçümü 5.8 km2‘dir. En yüksek noktası 239 m yüksekliğindeki Straženica’dır. Nüfusu 2001 yılı itibarı ile 19 olup nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 3.3 kişidir.

Biševo’da görülesi öyle bir mağara var ki o da mavi mağara isimli yer. Eskiden Hırvat balıkçıların su altında mağaraya giriyorlardı. Ancak  1884 yılındaki patlamadan sonra mağaranın yan duvarlarından birindeki küçük giriş patlatıldığından beri artık mavi mağara Turistler için görülesi bir mekan olmuş.

Mağaraya giriş ise ancak tekne ile oluyor.  Mavi mağara 6 metre derinliğinde ve 6 metre yüksekliğinde, 18 metre uzunluğunda. Mağaranın girişi sadece 1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5  metre genişliğinde olduğu söyleniyor.

Mavi Mağara’yı ziyaret etmek için en uygun saat ise öğlen 11 ve 12 arası oluyor. Çünkü öğlen 11 ve 12 saatlerinde; güneş ışınları suya vuruyor ve mağaranın dibindeki kireç taşını yansıtıyor ve içeriyi inanılmayacak kadar güzel parlak mavi ışıkla dolduruyor.

Mavi mağara ‘dan diğer resimler:

Mavi mağara ‘dan resimler

Mavi mağara ‘dan resimler

Mavi mağara ‘dan resimler

Mavi mağara ‘dan resimler

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir