Kansere Karşı Mucize Kayısı ÇekirdeğindeKansere Karşı Mucize Kayısı Çekirdeğinde

Kanser hastalığına mucize kayısı çekirdeğinde… Kansere çare arayışlarına bir yenisi İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal tarafından geldi.

Acı kayısı çekirdeği ve amigdalinin kanserli hücreleri öldürdüğü, sağlıklı hücreleri ise yenilediği belirlendi.İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Temel Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal tarafından deney hayvanları üzerinde gercekleşen araştırmada enteresan sonuçlar var. Az miktarda kayısı çekirdeği kanser hücresini öldürüyor.

Prof. Dr. Karabulut, İkinci yıldır sürdürdükleri “Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (Vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi” adlı çalışmanın tamamlandığını belirtti .

“KAYISI ÇEKİRDEĞİNİN FAZLASI ZEHİRLİDİR”
Deney hayvanları üzerinde gercekleşen araştırmanın İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri çerçevesinde desteklendiğini kaydeden Karabulut, deney hayvanlarını 7 gruba ayırdıklarını ifade ederek;
“Her bir grubu kendi içerisinde kontrolleriyle kıyasladık.Deney hayvanlarına % 5 ve % 3 oranında acı kayısı çekirdeği verdik.
Bu, günde 3 veya en çok 5 acı kayısı çekirdeğine tekabül edebilir.
Acı kayısı çekirdeğinin içerisindeki zehirli maddeler dolayısıyla dikkatli kullanılması gerektiği için oranı düşük tuttuk.
Bir öldürücü doz var. Yapılan çalışmalar da gösteriyor ki bir kilograma yakın acı kayısı çekirdeği yediğiniz takdirde ancak o etkiyi gösterebilir, öldürücü doza gelebilir” diye açıkladı .

DENEY HAYVANLARINDA KANSER OLUŞTURULUP ACI ÇEKİRDEK DENENDİ
Karabulut, deney hayvanlarında karaciğer kanseri oluşturduklarını ortaya koyarak ;
“Deney hayvanlarında acı kayısı çekirdeğini farklı oranlarda denedik.
Bu farklı oranlardaki denememiz neticesinde acı kayısı çekirdeğinin özellikle kanser hücreleri üzerine pozitif etkileri olduğunu, kanser hücrelerini öldürdüğünü, diğer taraftan da sağlıklı hücrelerin yenilenmesini sağladığını gördük.
Özellikle karaciğer enzimleri üzerine % beş oranında denediğimiz acı kayısı çekirdeğinin bir hayli pozitif etkilerini izledik” diye belirtti .

Kobayları, acı kayısı çekirdeğinde % 6 oranında mevcut bulunan amigdalinle de beslediklerini dile getiren Karabulut, bunları açıkladı :
“Amigdalinin sançı kesici etkisi var. Diyabet hastalarında kullanıldığını biliyoruz.
‘Bunu kanserde uygularsak nasıl etkisi olur’ diye düşündük.
Bu manada elde ettiğimiz amigdalini de tekrar bu kanser modelini oluşturduğumuz farelere yedirdiğimizde pozitif etkileri olduğunu gördük.
Hem acı kayısı çekirdeğinin hem de amigdalinin çok fazla ciddi pozitif etkileri olduğunu, kanseri artıran enzimlerin azaldığını ama kanseri baskılamaya çalışan vücudumuzun otokontrol mekanizmasının andioksidanlarını arttırdığını gördük.”

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, araştırmada kullandıkları amigdalinin İnönü Üniversitesi’nde laboratuvarda elde edildiğini belirtti .

ARAŞTIRMA, DÜNYA LABORATUVAR KONGESİ’NDE İLGİ ÇEKTİ
Araştırmanın, Uluslararası Klinik Kimya ve Tıbbi Laboratuvarlar Federasyonu adına Türk Biyokimya Derneği’nce önceki ay İstanbul’da yapılan Dünya Laboratuvar Kongresi’nde çok büyük ilgi çektiğini ifade eden Karabulut;
“Özellikle sadece acı kayısı çekirdeği değil, aynı dönemde bunun içerisindeki amigdalin elde edilerek kanser üzerine etkisi araştırıldığı için çok fazla daha ilgi topladı .”
Bu faaliyet , dünya literatüründe bundan evvel hiç yapılmamış.

Özellikle acı kayısı çekirdeği olması önem arz ediyor çünkü içerisinde zehirli madde var ancak sançı kesici özelliği de yer alıyor .
Bunun, kanserin ağrılarının dindirilmesi ve kanserin oluşturduğu hasarların giderilmesinde etkili olduğunu ilk kez bu çalışmayla göstermiş olduk” diye açıkladı .

“KİLOGRAMI 1 MİLYON DOLARA ULAŞAN BİR MALZEME”
Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal da amigdalinin dünyada İkinci bin değişik bitkide bulunduğunu ortaya koyarak ;
“Acı kayısı çekirdeğinde % 6, bademde % İkinci oranında amigdalin var. Onun dışında darıda var. Acı kayısı çekirdeğinde % 6 oranında olunca ‘biz bunu ekonomiye nasıl kazandırabiliriz’ diye düşündük. Böylece çalıştık. Bu acı kayısı çekirdeğinden elde ettiğimiz amigdalin de bu çalışmanın temelini teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

Amigdalinin acı kayısı çekirdeğinden elde edilmesi esnasında saflığının kontrol edilmesi gerekmekde olduğunu dile getiren Önal, “Bu ürettiğimizin saflığı % 99, dokuz . Yüksek saflıkta” diye belirtti .

Önal, bunları belirtti :
“Bu çalışmayla amacımız, Malatya ve ülkemiz için mühim olan acı kayısı çekirdeğindeki amigdalini izole edip, hem acı kayısı çekirdeğinin kendisini hem de bundan izole ettiğimiz amigdalini endüstriyel bir ürün olarak kanser araştırmalarında nasıl kullanabiliriz, bunu görmekti.
Gerek acı kayısı çekirdeği kullanıldığında gerekse de amigdalin kullanıldığında kanserli hücreler üzerinde pozitif etkisi olduğu ispatlanmış oldu.
Acı kayısı çekirdeğini herkese gönderemezsiniz fakat bundan izole ettiğiniz amigdalini birer 100 miligramlık, 200 miligramlık tabletlere dönüştürüp dünyada herkese pazarlayabilir, herkesin kullanımına sunabilirsiniz.”

Çin’in amigdalini tümünün acı kayısı çekirdeğinden, ABD ve Meksika’nın ise acı bademden üretmesine karşılık bu maddenin Türkiye ‘de üretilmediğini kaydeden Önal;
“Perakendede kilogramı 1 milyon dolara ulaşan bir malzeme. Amacımız, bu tür ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılacak bitki özlerinin ekonomik ölçüde üretimini sağlayıp endüstrinin hizmetine arz etmek “ diye açıkladı .
Önal, İtalya ve Fransa’ya acı kayısı çekirdeği ihraç eden Türkiye’de amigdalinin de üretilmesi gerekmekde olduğunu belirtti .

AA

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir