Aşırı Şeker Tüketimi Sindirim Sistemini BozuyorAşırı Şeker Tüketimi Sindirim Sistemini Bozuyor

Ramazan Bayramı’nda fazla şeker tüketimi mide ve bağırsak sistemini bozuyor.

 Ramazan sonrası porsiyonlara dikkat!

Ramazan bitti artık herşeyi istediğimiz gibi tüketebiliriz düşüncesi yanlış. Diyetisyen Çağrı Kitiş’ten ramazan sonrası beslenme önerileri:

Ramazan ayından sonra çok miktarda değil ama porsiyonları belirli ölçülerde üç ana üç ara öğün şeklinde beslenmelerini istiyoruz. Bununla birlikte şekere çok dikkat etmek gerekiyor. Ramazan Bayramı’nda şeker bol miktarda tüketiliyor. Bu yüzden mide ve bağırsak sistemi bozuluyor, hazımsızlık problemleri başlıyor.”

“Mide ve bağırsakların daha iyi çalışması için meyve ve sebze tüketilmesi çok önemli. Meyve ve sebzenin şeker içeriğinin, normal asit şekere göre daha düşük olmasından dolayı faydası bulunuyor. Bununla beraber yine lifli besin olması nedeniyle ramazan sonrası en sağlıklı şey meyve ve sebzedir” 

 0-12 yaş arası çocukların bayramda çok fazla çikolata ve şeker tüketmemeleri gerekiyor

Yetişkinler ise tatlıyı “Meyve veya çok tatlı ihtiyacı varsa sütlü tatlıları tüketmeliler. Şerbetli tatlılardan uzak durulmalı. Her yetişkin, günde en az 2 litre su tüketmeli. Bayramda her gittiğimiz yerde tatlıyla beraber kahve ikram ediliyor. Günde 2 fincan kahveden fazlasını içindeki kafeinden dolayı bayramda da olsa önermiyoruz. Bu da kalp damar hastalığı için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca gastrointestinal (mide ve bağırsak) sistemin daha sağlıklı çalışması için süt ve yoğurt tüketimi de ihmal edilmemeli.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir