Bayramda Tatlı Tüketenler Nelere Dikkat EtmeliBayramda Tatlı Tüketimi

Bayramların vazgeçilmez ikramlığı tatlıdır. Peki bayramda tatlı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

Bayramda tüketilen şeker ve tatlı aşırıya kaçıldığında metabolizmanın zarar görmesine neden olmaktadır.  Özellikle de diyette olanlar ve diyabet hastaları bayramda tatlı tüketiminde çok dikkatli olmalıdır.

Bayramlarda Tatlı Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1 . Tatlının Yanında Protein Tüketin.

Tatlının yanında proteinli bir gıda alındığı zaman şeker, hem kanımıza daha yavaş karışacak hem de hemen yağa dönüşmeyecektir. Proteinli gıdalar, 1 top dondurma, sevenler için 1 bardak ayran olabilir. Kilo problemi olmayanlar veya metabolizması hızlı olanlar da kaymağı tercih edebilir. Kilo problemi varsa da ayranı tercih etmelidir.

2. Şerbetli  Tatlı Yerine, Meyveli veya Sütlü Tatlı Tercih Edin.

Tatlılara eklenen şeker ve yağ miktarı arttıkça kalori içeriği yükselir. Şerbetli ve hamur tatlıları hem yağı, hem de şekeri oldukça yüksek tatlılardı. Örneğin bir dilim baklava yaklaşık 259 kalori içermektedir. Bu sebeple daha az şeker ve yağ içeren tatlıları tercih edilmeli.
Tercihinizi şeker ve yağ içeriği en düşük tatlılar olan meyveli ve sütlü tatlılardan yana kullanmanız doğru olacaktır.

3. Tatlılarınıza Tarçın  Ekleyin.

Tarçın yapısında bulunan antioksidan maddeler ve fenolik bileşikler sayesinde vücuda olumlu faydaları bulunan bir besindir.

İçeriğindeki sinnamil aldehit ile de hücrelerin glikoz kullanımını arttırıyor. Bu sayede kan şekerinin düşürülmesine yardımcı oluyor. Kan şekerinizi dengelemek ve tatlı isteğinizin önüne geçmek için sütlaç gibi tatlıların üzerine, ara öğün olarak alabileceğiniz sütün içine, aralarda aldığınız çayların içine veya suyunuza toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

4. Tatlıyı Yemekten 3 Saat Sonra Tüketin.

Bayramda tüketilen şerbetli tatlılar ve çikolata kan şekerini hızla yükseltir ve kalorileri de oldukça yüksek besinlerdir.

Tatlı tüketecekseniz mutlaka yemekten hemen sonra yemeyin. En az 2-3 saat bekledikten sonra tatlı tüketin.Böylelikle hem ana öğününüzün kalorisini çok arttırmamış olursunuz ve bu sayede yağlanmanız artmaz, hem de sindirim sisteminizi çok fazla yormamış olursunuz.

Tüketeceğiniz tatlının doyumluk değil tadımlık olmasına özen gösterin.

İlginizi Çekecek Makaleler….

Kurban Bayramında Et Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli
Diyabet Hastaları İçin Bayram Önerileri
Bayramda Ve Tatilde Kilo Almamak İçin Öneriler
Aşırı Şeker Tüketimi Sindirim Sistemini Bozuyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir