Erkeklerde Risk Daha FazlaErkeklerde Risk Daha Fazla

Occupational and Environmental Medicine dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, erkeklerin ve vardiyayla çalışan kişilerin diyabet riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarttı.

Çin Huazlong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre erkeklerde ve vardiyalı çalışan kişilerde diyabet riski daha fazla oluyor. Şekere hastalığı olarak bilinen diyabet körlük ve kalp krizine kadar ciddi tehlikelere yol açabiliyor.
Occupational and Environmental Medicine dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, erkeklerin ve vardiyayla çalışan kişilerin diyabet riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarttı.

Çin Huazlong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden yapılan araştırmaya göre, vardiyalı çalışanlarda ”tip 2” diyabet görülmesi yüzde 9 daha fazla gerçekleşiyor. Erkeklerde riskin yüzde 35’e, gündüz ve gece vardiyaları arasında değişimli çalışan kişilerde ise yüzde 42’ye çıktığı belirtildi.

Yapılan araştırmanın sonuçları, vardiyalı çalışmanın uyku ve yemek düzenlerini bozduğunu, gece geç yemenin teni enerjiyi yağ olarak depolamaya yatkınlaştırdığını, bu durumun obezite ve tip 2 diyabet olasılığını artırdığı şeklinde açıklanıyor. Erkeklerdeki yüksek riskin erkeklik hormonlarındaki değişimlerden kaynaklanabileceğini ifade eden araştırmacılar, sonuçlarının vardiyalı çalışan erkeklerin, diyabeti önlemek için daha çok gayret göstermesi gerektiği ifade ediliyor.

Toplumda en çok görülen şeker hastalığı türü olan tip 2 diyabet, körlük, kalp krizi ve nüzul riski, sinir ve kan damarlarında tıkanıklık ve hatta organları kaybetmeye kadar ciddi sonuçları olan bir hastalık.
Uyku laboratuvarlarında yapılan çalışmalar günün yanlış zamanlarında uyutulan kişilerde kısa süre içinde ”tip 2” diyabetin ilk evrelerinin görüldüğünü ortaya çıkarmıştı.
Biyolojik saatin bozulmasının, bel çevresi ölçülerini, hormonları ve uykuyu etkileyerek tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırdığı düşünülüyor.

DİYABET(ŞEKER HASTALIĞI) NEDİR?

Diyabet olarak adlandırılan, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluk. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pek çok sayıda kimyasal madde ve hormonun karmaşık etkileşimi sonucunda sağlanır. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. Diabetes Mellitus ya insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı birkaç grup hastalığı tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir