Ramazandan Sonra Beslenmeye DikkatRamazandan Sonra Beslenmeye Dikkat

Uzmanlar, Ramazandan sonra beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini dile getiriyorlar.

Ramazan ayında  metabolizmanın yavaşlaması sebebiyle  bayramda yediklerinize dikkat etmelisiniz. Beslenmenizde enerjisi yüksek besinleri hızlı şekilde tüketirseniz vücutta bu besinler  harcanmayarak  yağ olarak depolanacaktır.

Ramazandan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bayramda beslenme düzeninizi oturtarak ana ve ara öğünlerinizden vazgeçilmemeli.

Bayram kahvaltıları ve akşam yemekleri bizler için çok önemlidir. Fakat bu, kahvaltı da tıka basa börekler yemeniz anlamına gelmemelidir. 1 porsiyon börek yiyerek ve ekmeği gün içerisinde azaltarak denge kurmaya çalışmalısınız

Su tüketimine ramazanda olduğu gibi bayramda da dikkat etmeniz gerekir. Her hangi bir sağlık probleminiz yoksa sıcak yaz aylarda 2- 2.5 litre kadar su tüketin.

Şekerli besinler ve kızartmalardan uzak durmak gerekmektedir.

Akşam yemekleri bayram sebebiyle geç yeneceği için  akşamı hafif bir yemek geçirmeniz hem kan şekeriniz açısından hem de mide rahatlığı açısından önemlidir.

Unutulmaması gereken, hızlı ve aşırı beslenmelerin sonunda yemek sonrasında mide şişkinliği, halsizlik hissetmenize neden olur.

Yatmadan iki saat önce bütün atıştırmalar bitirilmelidir. Bayram gezmelerinde uzatılan çikolatalar ve şekerler zararsız küçük atıştırmalıklar olarak görülmemelidir.

Gün içinde 10 tane alacağınız şekerli atıştırmalıkların, akşama büyük boy çikolataya denk geleceğini, kan şekerinizde ani bir yükseliş sağlayacağını unutmamanız gerekmektedir.

Ramazan boyunca sindirim sisteminizde çektiğiniz zorluğu hafifletmek adına sebze ve meyvelerden 5 porsiyon kadar yemeye özen gösterin. Yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak adına elinizden geldiği kadarıyla hareketi artırın.

Hangi Sağlıklı Gıdalar Bağımlıklık Yapıyor
Neden Zayıflayamıyorum Diyenler Dikkat
Limonlu Su İçmenin Faydaları
Şekerden Vazgeçemiyor Musunuz

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir