Çolpan İlhan Hayatını KaybettiÇolpan İlhan Hayatını Kaybetti

Sanat dünyası bir kayıp daha yaşadı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan, geçirdiği kalp krizi sonucu 78 yaşında hayatını kaybetti.

Çolpan İlhan için pazar günü Akatlar Kültür Merkezi’nde bir anma töreni düzenlenecek. İlhan’ın cenazesi aynı gün öğle namazına müteakip Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda eşi Sadri Alışık’ın yanına defnedilecek.

ÇOLPAN İLHAN KİMDİR?
1936’da İzmir’de doğan İlhan, lise eğitimine Balıkesir Lisesi’nde başladı.
Ardından Kandilli Kız Lisesi’nden mezun olan İlhan, daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.
İlhan, akademideki arkadaşlarıyla “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı.
Bu sırada gelen bir teklifle 1957’de ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın’da başrol oynadı.
Aynı yıl içinde Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.
Üç sezon Küçük Sahne’de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılmasıyla Oda Tiyatrosu’nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın “Tersine Dönen Şemsiye” sini sahnedi. Ardından Kent Oyuncuları’yla Güner Sümer’in “Yarın Cumartesi”nde oynadı.
1960’ların ortasında sinema filmleriyle sanat yaşantısına geri döndü ve 300’e yakın filmde rol aldı.
1970’lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan, sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

ATTİLLA İLHAN’IN KARDEŞİ, SADRİ ALIŞIK’IN EŞİ
Şair Attila İlhan’ın kızkardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık’ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık’ın annesi olan ve 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin de kurucusudur.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir