Mutlu Yaşlılığın Sırrı Beyin SağlığıMutlu Yaşlılığın Sırrı Beyin Sağlığı

Yaşamkent’te “Bir gülüşün yeter” sloganı ile bir süre önce kapılarını açan Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım Merkezi’nde konukların yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla beyin sağlıklarını koruyacak özel programlar uygulanıyor.

Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hayriye Sungur, ‘Dünya Beyin Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, beyin sağlığının mutlu yaşlılıkta en önemli ölçüt olduğuna dikkati çekti. Sungur, “Mutlu yaşlılığın sırrı sağlıklı beyinden geçiyor. Merkezimizde bu yönde programlar uygulanarak yaşlılarımızın yaşam standardını yükseltmek için çalışıyoruz” dedi.

Ihlamur Konağı’nda alzheimer, demans, MS, felçli ve yatağa bağımlı yaşlılara da hizmet verildiğinin altını çizen Sungur, yaşlılıkta yaşam kalitesini düşüren birçok rahatsızlığın nörolojik olduğunu anlattı. Beyni sürekli zinde tutacak faaliyetlerin, sosyal olguların ve fiziksel aktivitelerin önemine değinen Sungur, şunları söyledi:

“Beynin sağlıklı çalışması bütün vücudu doğrudan etkiliyor. Beyin sağlıklı çalışmaz, zinde tutulmazsa inme, demans gibi hastalıklarla karşılaşma riski artar. Ihlamur Konağı’nda yaşlılarımızın zihinlerini çalıştıran, beyin fonksiyonlarını aktif kılacak ve zinde tutacak etkinlikler yapmaya özen gösteriyoruz. Beyin sağlığı yerinde olan yaşlılarımız doğal olarak daha mutlu bir yaşlılık geçiriyor.’’

Yaşam tarzı değişikliklerinin birçok nörotik hastalığın engellenmesi ya da önüne geçilmesinde fayda sağladığını ifade eden Sungur, “Aktif sosyal yaşam, üretkenlik, sosyal aktivitelerde katılımcı olmak yaşlılarımızın beyin sağlığını korurken, hastalıkları önlemede de etkili oluyor. Tüm yaşlı ve yakınlarını bu konuda uyarıyor, onları daha fazla aktif yaşamın içerisinde yer almaları konusunda destekliyoruz’’ dedi.

“SAĞLIKLI BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTENİN ÖNEMİ BÜYÜK”
Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemine de değinen Sungur, şöyle devam etti:
“Beyni koruyan besinlere ağırlık verilmeli ve sağlıklı besinler tüketilmesi sağlanmalıdır. Biz merkezimizde diyetisyen gözetiminde günde altı öğün yemek sunuyoruz. Kullanılan malzemelerin sağlıklı ve doğal olmasına özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra egzersizin vücut ve özellikle beyin sağlığına faydalarını çok önemsiyor ve bu konuda da aktif çalışmalar yapıyoruz. Yaşlılarımız özel termal havuzumuzda, fizik tedavi merkezimizde uzmanlar eşliğinde aktif çalışmalar yapacaklar.’’
Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım Merkezi, sinema, sanat galerisi, kütüphane, hobi alanları gibi ayrıntılarla donatılan 12 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteriyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir