Obezitenin Tedavisi Bulundu Mu?Obezitenin Tedavisi Bulundu Mu?

Çağımızın hastalığı obezite, özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Obeziteye karşı yeni bir yöntem geliştirildi. Sleeve Gastrektomi…

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde Doç. Dr. Aziz Sümer ve ekibinin kapalı yöntemle gerçekleştirdiği sleeve gastrektomi tedavisiyle obeziteden şikayetçi hastalar sağlığına kavuşuyor.

Hastanede, biri 123, diğeri 105 kilogram olan iki hastaya uygulanan tedavinin başarılı sonuç vermesinin ardından hastaları ziyaret eden başhekim Prof. Dr. Hakan Çankaya yaptığı açıklamada, “Bazı obezite hastalarının diyet ve spor tedavilerinde başarılı olamayınca cerrahi operasyon geçirmesi gerekiyor” dedi.

Sleeve gastrektomi tedavisi ile uzun zaman diyet ve spor yapan ve halakilolarından kurtulamayanlar bu şekilde sağlıklarına kavuşuyor. Popüler hale gelen bu tedaviye rağbet yoğun. Çankaya, Doç. Dr. Sümer ve ekibinin ününü sosyal medyadan duyan birçok hastanın farklı şehirlerden Van’a gelerek hastanelerinde tedavi olduğunu söyleyerek hasta yoğunluğunun ilerleyen günlerde daha da artacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Sümer ise “Maalesef bölgede ciddi bir algı problemimiz var ve kilolu kadınlara hasta olduklarını kabul ettiremiyoruz. Bu ve benzeri hastalarımızın gelmesi, başarılı operasyonların medyada yer almasıyla hastalarımızdaki algı da günbegün değişiyor. Bizi mutlu eden Van dışından, özellikle batı illerinden bizleri tercih eden hastalarımızın olması” diye ekledi. 

İstanbul’da ikamet eden ve Doç. Dr. Sümer’e internetten ulaşarak tedavi olmak için Van’a giden 105 kilogram ağırlığındaki Esra E.  ameliyat olduktan sonra İstanbul’a mutlu bir şekilde döneceğini söyledi.

Fazla kilolarından bir sene içinde kurtulacağını duyduğunda büyük sevinç yaşadığını anlatan Erkaçan, şunları söyledi:

“10 senedir bu hastalığın pençesindeyim. İstanbul’daki birçok hastanede hastalığıma çare bulamadım. Daha önce spor, diyet gibi her türlü metodu denedim ama en son ameliyat kararı verildi. Aziz hoca, kanatlarını sadece benim gördüğüm bir melek bence. Bana yeni bir hayat sundu, çok mutluyum. Yeniden doğmuş gibiyim ve İnşallah her şey daha da iyi olacak. Daha önce eve kapanan, dışarıya çıkmayan bir insandım. Bu rahatsızlık psikolojimi de bozmuştu. Şimdi dışarı çıkacağım ve daha aktif olacağım için çok mutluyum.”

Van’da yaşaan 123 kilogram ağırlığındaki Ümmü G. ise fazla kilolarından kurtulacağı günü heyecanla beklediğini belirterek, “Aziz hocamı televizyonda haberleri izlerken gördüm ve kilolarımdan başka kaybedecek bir şeyimin olmadığını hissedince hemen geldim. Hocam sayesinde bundan sonra hayatım değişecek” diye belirtti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir