Yazın Besinleri Nasıl Muhafaza EtmeliyizYazın Besinleri Nasıl Muhafaza Etmeliyiz

Yazın besinleri saklama kuralları nelerdir  ? Isınan hava ile birlikte besinleri nasıl muhafaza etmeliyiz? Gıdaları Buzdolabında saklama koşulu nedir?

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, yazın buzdolabının iç sıcaklığının sıfır derece ile eksi 4 derece arasında olması gerektiğini belirterek

“Derin dondurucunun ise -18 derece ile -23 derece arasında olmasında fayda var. Çünkü besinlerde bakterilerin üremesi 10 derecenin altında yavaşlıyor, 4 derecede ise duruyor. Patates, sarımsak ve soğanın buzdolabında saklanmaması gerekiyor. Kök sebzeler oda sıcaklığında 10 dereceden daha soğuk olmamak koşuluyla saklanmalıdır ve sadece kullanılacakları zaman yıkanmalıdır; yoksa hızlı çürüyebilirler. Oda sıcaklığında saklarken de hava geçiren delikli kaplarda, doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde tutulmasında fayda var” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, gıdaları saklarken uyulacak kurallarda hakkında şu bilgileri veriyor..

Sebze ve meyveleri poşetlerin içinde buzdolabına koyarken birkaç delik açılması ve böylece nemlenmelerinin engellenmiş olması gerekirken buzdolabında bazı meyve ve sebzelerin birbirlerine değmemeleri için raflarının ayrı olması gerekiyor. Çünkü bazı meyveler yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden oluyor. Çabuk bozulmaya yatkın olan meyve, sebze, yumurta, peynir, et gibi ürünler tüketileceği kadar alınıp hızlıca tüketilmelidir. Aksi takdirde saklama koşulları besinlerin bozulmaması için yeterli olmayacaktır.

Yumurta

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir