Bu Poşetlerde Kanser Var Üstelik…Bu Poşetlerde Kanser Var Üstelik…

Bu poşetlerde kanser var üstelik serumlardan direkt kana solüsyon geçiyor ve en fazla fitalat serumlarda olduğu zaman kan vasıtasıyla vücuda yayılıyor

İki lise öğrencisin kanserojen maddelerle ilgili yaptıkları araştırmalarda kendilerini ve doktorları şok eden tespite ulaştılar. Araştırmalarından sonra Tıbbi Cihaz Piyasa Gözetim Denetim Kurumu serum ambalajlarını bulunan piyasalardan toplayarak incelemeler altına aldılar. Şoke eden bu olay üzerine onkoloji uzmanı, ‘Kaş yapalım derken göz de çıkartabiliyor muşuz.’ ifadesini belirtti.

İstanbul’da 11. sınıf öğrencisi olan iki genç Yusuf Berk G. ve Sadık G. izlemiş oldukları bir haberden bu konuya vardıklarını Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdiler. Kırtasiye malzemelerinden tekstil ürünlerine kadar ve kişisel bakım ürünlerinden temizlik maddelerine kadar bir çok yere kadar kanser yapıcı madde içerikli ürünlerin piyasadan toparlamış olan öğrenciler laboratuvarlarda yapmış oldukları analizler ile ilginç sonuçlar elde ettiler.
Öğrencileri şok eden araştırma sonuçlarında serum ambalajlarında bile kanserojen madde bulundu. Sonuçlarından sonra öğrenciler danışman öğretmenleri ile çevre ve insan sağlığı zararı bulunmamış olan ‘Eastman 168tm Plastifiya’ maddesinin bulunduğu serum ambalajı üretimini gerçekleştirdiler.
Öğrencilerden Yusuf Berk G., projeyle ilgili fikirlerinden gelmiş oldukları noktadaki duruma göre bilgi vermek adına şunları ifade etti; ‘İzlediğimiz haberler sonrasında fitalatların birçok üründe kullanıldığını gördük. Örneğin tişört baskılarında, kırtasiye malzemeleri ve elektrik kablolarında. Biz de piyasadan topladığımız rastgele ürünlerde fitalat analizleri yaptık ve en fazla fitalatın serum ambalajında olduğunu gördük. Öncelikle şaşırdık. Çünkü serumlardan direkt kana solüsyon geçiyor ve en fazla fitalat serumlarda olduğu zaman kan vasıtasıyla vücuda yayılıyor kanserojik madde olduğu için de zararının olduğunu biliyoruz. Bu yüzden biz de Çevre ve İnsan Sağlığına Zararı Bulunmayan Eastman 168tm Plastifiyanın kullanıldığı ismiyle bir proje geliştirdik ve fitalat analizini bu üretilen ambalaja uyguladığımızda herhangi bir fitalat türeviyle karşılaşmadık.’ ifadesini belirtti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir