Yazın Gözleri Korumanın 6 YoluYazın Gözleri Korumanın 6 Yolu

Yaz aylarında güneş, deniz ve havuz gözlerimize zarar verebilmektedir.

Yaz aylarında güneşin  zararlı ışınları gözün tüm yapısına zarar veriyor. Ayrıca denizin tuzu ve havuzun kloru da gözlerde enfeksiyon gelişme riskini artırıyor.

Yazın göz sağlığının önemi daha çok artmaktadır. Gözleri güneşin zararlı ışınlarından, denizin ve havuzun tehlikelerinden korumak  için neler yapılmalı?

Gözleri güneşten korumak için ne yapmalı?

Güneşe çıkarken mutlaka uygun gözlük kullanmak gerekmektedir.

Gözler kızarıyor ve çapaklanıyorsa…

Yazın gözlerde enfeksiyon ve alerji görülme oranı artar. Toz, polen ve güneş gibi etkenler gözde alerjik reaksiyonlara neden olur.

Deniz ve havuzlardan alınan mikroplar ise ciddi göz enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Açık tenli ve renkli gözlüler başta olmak üzere, herkesin yaz aylarında göz sağlığına özen göstermesi gerekiyor.

Artan sıcaklık gözleri kurutmaktadır. 

Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde gözün kurumaması için göz kapağı kenarındaki yağlı salgılarda artış meydana geliyor. Bu salgılar donduğunda gözde arpacık oluşmaktadır.

Ayrıca sıcağın artması ve buharlaşmanın etkisiyle, gözyaşı azalabilir. Bu da mikroplara ve alerjenlere karşı gözün savunmasını bozmaktadır.

Gözünüzü güneşin, havuzun ve denizin zararlarından koruyan öneriler:

1- Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka temiz suyla duş alın.

Denizin tuzu ve havuzun kloru kimyasal etkileri nedeniyle gözün savunmasını bozuyor ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Deniz veya havuzdan sonra mutlaka temiz suyla duş alınması gerekiyor. Deniz ve havuzların temizliği anlık değişebileceği için sonrasında yapılacak duş ve kişiye özel temiz havlu ile kurulanmak gözler için önemli bir koruyucu tedbir.

2- Güneşin dik geldiği saatlerde şapka ve güneş gözlüğü kullanın.

Güneş gözlüğü seçerken ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlükleri seçin. Çünkü güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında göze temas eden ultraviyole ışınları erken yaşta katarakt gelişimine neden oluyor. Ayrıca retinaya ulaştığında gözün arkasındaki hücrelere zarar veriyor. Göz hücrelerinin zarar görmesiyle birlikte, normalde 65 yaş üstü kişilerde görülen sarı nokta hastalığı daha erken yaşlarda ortaya çıkabiliyor.

3- Çok koyu renkli güneş gözlüğü almayın.

Camı koyu renk olan güneş gözlüklerinde göz bebekleri büyüyor ve göze giren güneş ışınları da artıyor. Güneş gözlüğü seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı gözlüklerin tercih edilmesi gerekiyor.

4- Eğer gözünüzde makyaj varsa güneşte fazla kalmayın.

Özellikle göz kapağı üstüne sürülen kalemler sıcağın etkisiyle akabiliyor, gözyaşı salgısı yapan bezlerin ağzını tıkayarak enfeksiyonlara zemin hazırlayabiliyor. Yatmadan önce göz makyajınızı mutlaka temizleyin.

5- Çocuklarınızın yüzlerini sabunla yıkayın.

Çocuklar hijyene dikkat etmedikleri için kirli ellerini gözlerine sürebiliyor ve kendi kendini efekte edebiliyorlar. Bu nedenle öncelikle anne babaların çocuklarına kişisel hijyeni öğretmesi gerekiyor.

Bazı çocuklar sabun göze kaçtığında acıttığı için yüzünü sabunla yıkamayı sevmiyor ve sadece suyla yıkıyor. Bu da yeterli bir temizlik sağlamıyor. Anne babaların çocuklarına yüzlerini bebe şampuanı ile yıkama alışkanlığı kazandırmaları etkili olabiliyor. Sabah uyandıklarında, yemeklerden önce, sonra ve yatmadan önce çocukların mutlaka ellerini ve yüzlerini yıkamaları gerekiyor.

6- Güneş kremini göz çevrenize yaklaştırmayın.

Yüzünüze güneş kremi sürerken göz çevrenize yaklaştırmayın. Alın bölgesine sürülen kremler sıcağın etkisiyle göze kaçabiliyor. Bu da gözün tahriş olmasına neden olabiliyor. Ayrıca kremin zararlı etkilerini önlemek amacıyla yatmadan 2 saat önce, yüzünüzü sabunla yıkayın.

İlginizi çekebilecek konular…

Sıcak Havalarda Bol Su İçin
Hava Sıcaklığı Ve Nem Sağlığı Etkiliyor
Sıcak Havalarda Soğuk Duş Şoka Sokabilir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir