Telefondan Kopamayanlara Lokanta Sahiplerini de KızdıryorAkıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli dışarı çıktığınızda yüzüne bakmayan arkadaşlarına kızanlar oluyor.  Ya da gezmeye gittiğinizde yüzüne bakmadıklarınız. Ancak bu grup saymakla bitmiyor. Lokanta sahipleride bu durumdan şikayetçi şöyle ki  2004 kayıtlarını inceleyen lokanta sahibi müşterilerinin 10-15 dk ‘lık lokanta da geçirilen sürede gecikme yaşandığını tespit etmiş. Her müşterinin 10-15 Dk’lık gecikmesi ise hizmet kalitesini etkileyecek boyutlara ulaştığı ortaya çıkıyor.

Craigslist’te bir gönderi yayınlayan San Francisco! lu bir restoranın sahipleri, vaktini telefona bakarak geçirenler yüzünden hizmetin yavaşladığından dert yandı. Müşterilerden servisin yavaşlığı nedeniyle pek çok şikayet alan restoran, sorunun kaynağını tespit etmek için kamera kayıtlarını incelemeye karar vermiş. Bunun için yakın zamanda çekilen bir günlük kayıt ile 2004′teki bir kaydı karşılaştıran restoran sahipleri pek çok müşterinin yerini aldıktan sonra menüye bakıp sipariş vermek yerine dakikalarca telefonlarıyla oyalandığını fark etmiş. Telefonları yüzünden menüye bakmayan müşteriler sipariş almaya gelen garsonları defalarca geri gönderiyormuş. Üstelik pek çok müşteri yemeği yemeden önce fotoğraflamak istediği için de restoranda normalde geçireceklerinden uzun bir süre kalıyormuş.

Tek bir müşteri için düşünüldüğünde belki 10-15 dakikalık bir gecikme yaratan bu durum, bu şekilde davranan tüm müşteriler hesaba katıldığında genel hizmet kalitesini etkileyecek boyutlara ulaşıyor. Anlayacağınız telefon düşkünlerinin arkadaşlarını ve çevresini boşlaması anlamındaki “phubbing”in tek mağdurları phubbingcilerin arkadaşları değil. Bu gidişle telefonundan kopamayanların yüzüne ne arkadaşları ne de restoran sahipleri bakmak isteyecek.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir