Sağlıklı Yemek Nasıl Yapılır?Eğer normal pişirme alışkanlıklarınıza bu basit değişiklikleri eklerseniz, yağ, şeker ve sodyum tüketimi azalacak, daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız.

Ayrıca pişirme ve yeme alışkanlığında değişiklikler yapmak, size farklı yemekler için ilham kaynağı olabilir. Sağlıklı pişirme yöntemiyle beslenmek zor olmamalıdır. Yani büyük bir etkiye sahip olacak küçük değişiklikler, başlangıç için idealdir.

Tükettiğimiz yiyecekleri daha sağlıklı yapmanın 5 yolu

1. Yağ yerine et suyu veya su kullanın.

Yağ yerine et suyu, sade su ya da bir tutam sebze sosu kullanabilirsiniz. Katman halinde bir yağ tabakasına gerek kalmadan yemeğinizi lezzetli kılmak mümkün. Kızartma hamburger, pirzola ve tavuk göğsünü sıvı yağ spreyi kullanarak pişirin ve et kahverengileşinceye kadar bekleyin. Daha sonra, yemeğin buharıyla pişmesini tamamlaması için et suyu veya su ekleyin. Bu yöntem, arzu edilen kahverengi rengi oluşturacak ve eti nemli tutacaktır. Yemeklere zengin lezzetler katmak ve farklı bir tür için tereyağı yerine patates püresi ya da tavuk suyu kullanmayı deneyin.

2. Kıyma yerine yağsız hindi göğsü kullanın.

Özellikle diyet yapanlar için kırmızı etin azaltılması yararlı olacaktır ve kıyma kullanırsanız bunu yapmak daha kolaydır. Yemekten birkaç kalori eksiltmek ve yağ oranını azaltmak için yağsız hindi göğsünü tercih edebilirsiniz. Kıyma kullanarak yapacağınız bir makarna da, et ihtiyacınızı karşılayabilir.

3. Etlerin fazla yağını alın.

Kırmızı et, tavuk veya hindi göğsünü pişirdikten sonra, etin üzerindeki aşırı yağı havlu kağıt ile alıp öyle servis edin. Etleri ızgara veya haşlama yapmaya çalışın.

4. Paketlenmiş gıdalardan kaçının

Önceden paketlenmiş gıdalar şeker, sodyum, yağ ve vücudunuz için kötü olan diğer çeşitli maddelerle doludur. Bu ürünlerin kullanımını sınırlamaya ve taze ev yapımı gıdalarla beslenmeye çalışın. Dondurulmuş sebze ve meyveler gibi bazı kabul edilebilir önceden paketlenmiş gıdalar vardır. Makarna ve peynir gibi, fakat paketlenmiş ve dondurulmuş gıda tüketimini mümkün olduğunca azaltmak yararınıza olacaktır.

5. Yediğiniz yiyecekleri sebzelerle entegre edin.

Her zaman yediğiniz yemeklerin için çeşitli sebzeler eklemelisiniz. Et yemeklerinin yanına  patates püresi, karnabahar, brokoli, kereviz vs. sebzeler yapabilirsiniz. birçok yolu vardır. Sebze yemeklerinin diğer sebzelerle kombinasyonu ile harika bir lezzetler yakalayabilirsiniz. Makarna ve pilavları sebzeler ile kombine edebilirsiniz.  İşte size bir kaç önerimiz…

Etsiz Buhara Pilavı

Ispanaklı Ve Peynirli Makarna

Pazılı Bulgur Pilavı

Pancarlı Pirinç Pilavı – Kırmızı Pilav

Brokoli, bezelye, karnabahar, kereviz ve enginar gibi sebzelere havuç ekleyerek zenginleştirin.

Nohutlu Kereviz Yemeği

Zeytinyağlı Pirinçli Enginar Yemeği

Yeşil salataları da havuç ve turp ile çeşitlendirebilirsiniz.

Kış Salatası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir