Google Chrome Laptop’ların Pilini TüketiyorGoogle Chrome Laptop’ların Pilini Tüketiyor

Google Chrome tarayıcısı laptopların pilini hızlı tüketiyor mu ? Google Chrome  neden pilleri sömürüyor ?  Google Chrome  pili tüketmesi Google tarafından neden ciddiye alınmıyor ? Google Chrome  pili tüketmesini google ‘a nasıl şikayet ederiz ? 

 chip.com.tr’nin haberine göre Google Chrome tarayıcısı laptopların pilini hızlı tüketiyor. Google Chorem’un harcadığı gün kullanıcıların dikkatini çekti ve gelen tepkiler gittikçe artacağa benziyor.

Chrome‘da uzun süredir yaşamakta olan bir “hata”, Google’ın web tarayıcısının laptop’ların pilini hızla tüketmesine yol açabiliyor. Sadece Windows’ta yaşanan bu sorun, Chrome açıkken bilgisayarın yavaşlamasına bile neden olabilir.

Chrome’un pilinize nazik davranmamasının nedeni, Windows’un dahili bir özelliği olan “sistem saati işleme hızı”nda yaptığı değişiklik. Chrome, onu açtığınız andan itibaren değeri 1,000ms ile değiştiriyor. Windows boştayken bu değer, 15,625ms’ye ayarlı bulunuyor. Bu sayı ne kadar küçükse, sistem o kadar çok uyanıyor ve pil tüketimi, o kadar çok yaşanıyor.

Microsoft, 1,000ms’lik işleme hızlarının güç tüketimini “yüzde 25’e kadar artırabileceğini” söylüyor. Sistem saati işleme hızı, global bir ayar olduğundan tek bir programın tüm sistemi etkilemesi de mümkün hale geliyor.

Peki diğer web tarayıcıları, bu ayarı nasıl yönetiyorlar? Internet Explorer, bu ayarı sadece gerektiğinde 1,0ms’ye indiriyor. Örneğin YouTube’dan bir video izlerken hız, 1.0ms’ye düşürülüyor, ardından tekrar 15,625ms’ye geri döndürülüyor. Chrome’da ise siz tarayıcıyı kapayana kadar normal ayara geri dönüş yapılmıyor.

Bu durum, Google tarafından bilindiğinden ve uzun süredir onarılmadığından, Chrome’u kullanmadığınız zamanlarda onu kapatmaktan başka pek çareniz yok.

chip.com.tr

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir