Mayhoş Meyve Vişne Ve FaydalarıMayhoş Meyve Vişne

Latince adı Prunus cerasus olan vişne, gülgiller familyasındandır. Kiraz benzeridir ancak kiraz gibi tatlı değil ekşidir. Vişnenin ferahlık verici ve serinletici özelliği vardır.

Her iklim koşulunda yetişmekte olan vişne ülkemizin de her bölgesinde yetiştirilmektedir. Meyve suyu, reçel yada marmelat yapımında sıkça kullanılır.

Vişne Neler İçeriyor?

Vişnenin özellikleri içeriği, vitamini ve faydaları oldukça fazladır. Vişne yüksek oranda beta-karoten, C, E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir. 100 gram taze vişne içerisinde, yaklaşık olarak 55 kalori ve 14 gram karbonhidrat vardır. Besin değeri kiraz ile eş değerdedir ve şeker miktarı kiraza göre daha azdır.

Vişnenin İçeriğindeki Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?

A ve C vitaminleri ile tam bir vitamin ve mineral deposudur. Aynı zamanda yüksek oranda beta-karoten ve E vitamini gibi güçlü antioksidanları da bünyesinde barındırmaktadır. Vişne, sahip olduğu vitamin ve minerallerle, birçok hastalığa karşı koruyucudur.
A, C , E vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini içerir. Bir bardak vişne suyu, günlük potasyum ihtiyacının %10’unu karşılar.

Vişne Ve Vişne Suyu

Vişne Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Vişne için yapılan araştırmalar sonucunda vişnenin hangi hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. İşte bu araştırmalar sonucu bulanan tespitler…

Kansere Karşı Korur.

Günde bir bardak vişne suyu günlük antioksidan gereksinimini karşılayacak düzeydedir.

Vişne Suyu

Ürik Asit Seviyelerini Azaltır

Ürik asit hem inflamasyon hem de kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörüdür. 4 hafta boyunca günde 1 bardak %100 vişne suyu içilmesi, kanda daha düşük ürik asit seviyesi ile ilişkilendirilmiştir.

Gut Atakları Azaltır

Gutlu hastalar 2 gün boyunca vişne tükettiklerinde gut ataklarında % 35 azalma gözlenmiştir. Ürik asit düşürücü bir ilaçla birlikte tüketildiklerinde ise gut atakları %75 daha az görülmüştür.

Osteoartiritle Mücadele Eder

21 gün boyunca günde 2 kez 315 ml vişne suyu tüketimi inflamasyonun serum göstergelerinde belirgin bir düşüş göstermiştir. Bunun sonucunda osteoartiritli hastalarda vişne suyunun etkili bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülmektedir. En fazla antienflamatuar özellik vişne suyu konsantrelerinde vardır.

Kalbi Korur

Diyet ve egzersiz değişiklikleri kalbinizi sağlıklı tutmak için iyi bir yoldur. Daha fazla sebze ve meyve yemeye başlayın.Özellikle rengi koyu olanlar daha iyidir.

Yüksek oranda antosiyanin alımı ( daha çok mor ve koyu kırmızı sebze ve meyvelerde bulunur) genç ve orta yaşlı kadınlarda miyokard enfarktüsüne yakalanma riskini azaltmıştır.

Trigliseridleri Düşürür

Kanda yüksek trigliserid kalp hastalığına yakalanma riskini arttırır. Günde 1 bardak vişne suyu, trigliseridleri %17 oranında düşürme etkisine sahiptir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Bilim adamları kiraz tozu verilen farelerde %26 daha düşük kolesterol seviyesi olduğunu ve iyileşmiş kardiyovasküler sağlıktan ötürü daha erken ölüm riskinde %65 azalma olduğunu saptamışlardır.

Güne bir bardak vişne suyu ile başlanabilir veya sabah kahvaltısında yulaf ezmesine ceviz ve kuru vişne konabilir.

Vişne Ağacı

Vişnenin Faydaları:

Yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Anti ageing özelliği vardır. Genç kalmanın sırları bu şifalı meyvede saklıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz için de büyük fayda sağlar.

İyi bir A ve C vitamini kaynağıdır.

Kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerir.

Kabakulak, su çiçeği ve kızamık gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Sinir sistemini de düzenleyici etkisi vardır.

Kalp dostudur, kalp sağlığı için büyük fayda sağlar.

Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle prostat ve kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Saçlarınızın dökülmesinden mi yakınıyorsunuz? Bu leziz meyve saçların dökülmesini de engeller.

Uykusuzluğa karşı da faydalıdır.

İyi bir antioksidandır.

Sindirim sistemine de fayda sağlar. Kabızlık sorununu giderici etkisi vardır.

Kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Bakterilerden ve mantarlardan korur.

Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı da önleyici etkisi vardır.

Boşaltım sistemine de fayda sağlar. Bağırsakları hastalıklara karşı korur.

Göz yapısını, görme sistemine de faydalıdır.

Kolesterolü düzenleyici etki yapar.

Parkinson hastalığına karşı da koruma sağlar.

Beyin ve sinir sistemi için oldukça yararlıdır. Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Beyine fayda sağlaması sebebiyle alzheimer hastalığına karşı da koruma sağlar. Unutkanlığa karşı etkilidir.

Damar sertleşmesine karşı da yarar sağlar.

Depresyona, strese karşı da faydalıdır.

Lif içeriği yüksektir.

Kalp atışlarını düzenler, kalp hastalıklarına karşı korur. Bunun sonucunda kalp krizi riskini de azaltır.

Vişne Suyunun Faydaları:

Ferahlık ve serinlik sağlar.

Ürik asit seviyesini azaltır.

Bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır.

Vişne gut hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Cildi nemlendirir, vücudu toksinlerden arındırır.

Yüksek demir içeriği nedeniyle anemi yani kansızlık sorununa karşı da faydalıdır.

Vücut ağrılarını geçirir, iltihaplara karşı da fayda sağlar.

Anti kanserojen özelliği vardır.

Kolon kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağlar.

Diyabete karşı da korur.

Vişnenin Faydaları

Vişne İle İlgili Yapılan Araştırmalar:

Kaliforniya’daki İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, günde 280 gram vişne tüketiminin kandaki ürik asit seviyesini bir gece içinde %15 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

2006 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmada vişne suyunun antioksidan içeriği bakımından yüksek besinler arasında yer aldığı belirtilmiştir.

İçeriğinde yer alan antosiyanin vişneye antioksidan niteliği kazandırır. Antosiyanin hücre yaşlanmasını önleyici özelliktedir. Amerika’da yapılan araştırmalara göre, antosiyanin kolesterol ve kan şekerinin düşürülmesi ve de karaciğerde daha az yağ birikiminde rol oynamaktadır.

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre vişnedeki cyanidin adlı maddenin iltihap engelleme etkinliği aspirinden daha fazladır.

Kaliforniya’daki İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, günde 280 gram vişne tüketiminin kandaki ürik asit seviyesini bir gece içinde %15 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesince yapılan araştırmaya göre vişne suyu içmek, koşudan sonra görülen ağrıları hafifletmektedir. Araştırmacılar vişnenin koşu sporu yapanların egzersiz sonrası enflamasyonu hafifletmek amacıyla kullandıkları ilaçların etkisine benzer bir etkisinin olduğunu belirtmişlerdir.

2006 yılında Burlington Vermont Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada yaş ortalamaları 22 olan erkeklerle yapılan bir çalışmada, egzersiz sonrası oluşan kas ağrıları üzerine vişne suyu içilmesinin olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir.

Bazı araştırmalar vişnedeki antosiyanin adlı maddenin kandaki insülin düzeyini artırabileceğini göstermektedir. Bir deneysel çalışmada farelerin pankreatik-beta hücrelerine antosiyanin enjekte edilmiş ve çalışma sonunda Antosiyanin enjekte edilen farelerin pankreatik beta hücrelerinde, enjekte edilmeyenlere göre % 50 daha fazla insülin üretildiği saptanmıştır.

Pensylvania ve Rochester Üniversitelerinde yapılan araştırmalarda, uyku sorunu olan  15 kişiye 2 hafta süresince  sabah ve akşam yaklaşık 227 gram vişne suyu verilmiş ve bu kişilerin uykusuzluk belirtilerinde büyük oranda azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Araştırmacılar bunun nedeninin vişne suyundaki melatoninden dolayı olabileceğini belirtmişlerdir.

Teksas Sağlık Bilimi Merkezi Üniversitesi’nden Prof. Russel Reiter, vişnenin melatonin içeren az sayıdaki besinlerden biri olduğunu ve içeriğindeki melatonin oranının insan kanında bulunandan daha fazla olduğunu belirtmiştir.

İlginizi çekecek konulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Vişneli Buz
Yazın C Vitamini Kirazın Faydaları Ve İçeriği
Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Mısırın Faydaları Nelerdir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir