Ayak MantarıAyak Mantarı

Ayak mantarı , Ayak mantarı nasıl ortaya çıkar, Ayak mantarı nasıl oluşur , Ayak mantarı nereden gelir , Ayak mantarı belirtileri nelerdir , Ayak mantarı tedavisi var mı, ayak mantarı için ne yapılmalı?

Kaşıntıyla baş gösteren ayak mantarına karşı bizleri uyaran Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Rukiye Kaymaz “Aslında tedavisi kolay ama oldukça inatçı bir hastalık” olduğunu belirtiyor. Ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda görülme oranı çok daha düşüktür. Tedavisi basittir ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez. Tedavi edilmezse asla kendiliğinden kaybolmaz. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz ayak mantarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

NASIL ORTAYA ÇIKAR

Mantar; sıcak, nemli ve havasız ortamda çoğunlukla ayak parmaklarının aralarına yerleşip çoğalır. Kış aylarında çorapların arkasına saklanan mantar, yazın gelmesi ile birlikte hem hastaya kötü görünüm sebebi ile rahatsızlık verir ve hem de çevresinin rahatsızlık duymasına sebep olur.

TEHLİKE NEREDEN GELİR

Birçok insanın çıplak ayakla dolaştığı (üstelik nemli, ıslak bir ortam sağlayan) yerlerde her zaman ayak mantarı kapma olasılığı ve tehlikesi vardır. Örneğin; yüzme havuzları, sauna, hamam veya spor salonlarında özellikle terlik giymeye dikkat etmek gerekir. Yoksa her an mantar olabilirsiniz.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisidir. Bir süre sonra aynı bölgedeki deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur. Deride kalınlaşma, deri üzerinde minik su kabarcıkları da mantarın belirtisi olabilir. Tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarına da bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliğine de sebep olabilir.

TEDAVİ İÇİN NE YAPMAK GEREKİR

Böyle bir durumda hemen bir cilt hastalıkları uzmanına gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları hemen uygulamalısınız. Uygun ilacı (bunlar krem veya sprey şeklinde olabilir) aldıktan sonra iki ya da üç hafta süre boyunca hasta bölgeye uygulamalısınız. Tedavinin uygulandığı bölgenin temiz ve kuru olması çok önemlidir. Uygulamayı sürekli ve düzenli yapmalısınız çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilse de, aslında inatçı bir hastalıktır. Tekrarlayabilir.

ÖNEMLİ UYARILAR

Duştan veya bir sebeple ayaklarınızı ıslattıktan sonra (abdest v.s.) ayak parmaklarınızın arasını iyice kurulayın.

Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Her gün aynı ayakkabıyı giymek hastalığa davetiye çıkaracaktır.

Ayak ve parmak aralarını ara sıra incelemek, bu bölgedeki cildi kontrol etmek gerekir.

Pamuklu gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.

Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin için de çok yüksek tehlike anlamına gelir. Evde terlikle veya çorapla gezin.

Her gün çorap değiştirin, aynı çorabı birkaç gün üst üste giymeyin.

Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde terlik giymeye özen gösterin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir