Mısır’ın Faydaları Nelerdir? Mısır’ın İçeriği Nedir?Mısır’ın Faydaları Nelerdir? Mısır’ın İçeriği Nedir?

Artık tam da mevsimi geldi sarı taneli bitki Mısır.

Kışın patlatarak yediğimiz mısır şimdilerde közde ve haşlama olarak ”Gölle” diye tabir edilen sokak köşelerinde de satılan  Mısır’ın içinde neler var ? Nelere iyi gelir ? Mısır’ın Faydaları , Mısır’ın dikkatli kullanılması, Mısır püskülü nasıl kullanılır?

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika kıtasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir.

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Diğer isimleri Zea mays, Corn, Mais olarak bilinir. Meksika ve Orta Amerika kökenlidir. İçeriğindeki nişasta oranı ile yüksek bir enerji kaynağı olan mısır bol miktarda E vitamini içermesinin yanında A, B ve K ,B1, B3, B5, C vitaminleri, patotonik asit vitamini, folat, niasin vitaminini, ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besindir. İlaç olarak kullanılan mısır püskülünün içerdiği maddeler ise şunlardır: Glikoz ve maltoz gibi şekerler, steroller, reçine, potasyum tuzları ve uçucu yağ.

♦Bardaktaki Mısırda Tehlike

mısır

Mısır’ın içinde neler Var nelere iyi gelir ?

Mısır tanesinin 100 gramı; 86 kcal enerji verir, 19 g karbonhidrat, 2 g yağ, 3 g protein ve 76 g su içerir.

• Mısır antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu özeliği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

• Tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir.

• Özellikle içeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Folat ayrıca doğumsal defektlere karşı koruma açısından da son derece önemlidir.

• Akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan turuncumsu kırmızı karotenoid olan beta-kriptoksantinden yönünden zengindir.

• Tiamin için çok iyi bir kaynak olan mısır bu sayede hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.

• Ayrıca yapısındaki pantotonik asit ile strese karşı vücudun savunmasını sağlar.

⇔ Mısır Ayıklayıcı İle Tane Mısır Keyfi ⇔

Mısır’ın Faydaları

Sayfa: 1 2

Bir yorum

  1. Yorum Bırakabilirsiniz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir