Mısır’ın Faydaları Nelerdir? Mısır’ın İçeriği Nedir?Mısır’ın Faydaları Nelerdir? Mısır’ın İçeriği Nedir?

Artık tam da mevsimi geldi sarı taneli bitki Mısır.

Kışın patlatarak yediğimiz mısır şimdilerde közde ve haşlama olarak ”Gölle” diye tabir edilen sokak köşelerinde de satılan  Mısır’ın içinde neler var ? Nelere iyi gelir ? Mısır’ın Faydaları , Mısır’ın dikkatli kullanılması, Mısır püskülü nasıl kullanılır?

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika kıtasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir.

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Diğer isimleri Zea mays, Corn, Mais olarak bilinir. Meksika ve Orta Amerika kökenlidir. İçeriğindeki nişasta oranı ile yüksek bir enerji kaynağı olan mısır bol miktarda E vitamini içermesinin yanında A, B ve K ,B1, B3, B5, C vitaminleri, patotonik asit vitamini, folat, niasin vitaminini, ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besindir. İlaç olarak kullanılan mısır püskülünün içerdiği maddeler ise şunlardır: Glikoz ve maltoz gibi şekerler, steroller, reçine, potasyum tuzları ve uçucu yağ.

♦Bardaktaki Mısırda Tehlike

mısır

Mısır’ın içinde neler Var nelere iyi gelir ?

Mısır tanesinin 100 gramı; 86 kcal enerji verir, 19 g karbonhidrat, 2 g yağ, 3 g protein ve 76 g su içerir.

• Mısır antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu özeliği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

• Tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir.

• Özellikle içeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Folat ayrıca doğumsal defektlere karşı koruma açısından da son derece önemlidir.

• Akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan turuncumsu kırmızı karotenoid olan beta-kriptoksantinden yönünden zengindir.

• Tiamin için çok iyi bir kaynak olan mısır bu sayede hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.

• Ayrıca yapısındaki pantotonik asit ile strese karşı vücudun savunmasını sağlar.

⇔ Mısır Ayıklayıcı İle Tane Mısır Keyfi ⇔

Mısır’ın Faydaları

mısır

Mısır’ın Faydaları

Yorgunluğu giderir.
Akciğer kanseri riskini azaltır, kolon kanserini önler.
Bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.
Kan şekeri ve insülinin düşürülmesini sağlar.
Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
Yüksek kolesterolü düşürür.
Hafızayı güçlendirir.
Cildi güzelleştirir, sıkılaşmasını sağlar.
Göz ve diş sağlığı için faydalıdır
Bağırsakları yumuşatır.
Vücuda ve zihne enerji verir.
Mide şikâyetlerini azaltır.
Stresi azaltır enerji verir.
Üretrit (idrar yolları enfeksiyonu), sistit (mesane enfeksiyonu) ve prostatit (prostat bezi enfeksiyonu) tedavilerinde etkilidir
İdrar söktürücüdür, mesane taşlarını düşürür.
Çocuklarda böbrek sorunlarının atlatılmasına yardımcı olur.
Bedeni güçlendirici toniktir, sakinleştiricidir.
Romatizma tedavisinde yardımcı olur.

İshal Olanlar Mısıra Dikkat!

Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına “glisemik indeks” adı verilir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler, kan şekerini hızla yükseltir ve devamlı açlık hissi yaratırlar.

Mısırın glisemik indeks değeri yüksek olduğundan, sürekli açlık hissi yaratır. Birçok faydasına rağmen özellikle şeker hastalarında (diyabet) beslenme düzeni içerisinde dikkatli tüketilmelidir. Ayrıca posa içeriği ve yağlı bir besin olmasından dolayı bağırsak hareketlerini artırabilir. İshal olanlar bireyler tüketirken dikkatli olmalıdır.

Mısır Püskülünün Kullanım Şekli :

Çay : 1 bardak kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı kuru ya da taze mısır püskülü konur. 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen çaydan günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Mısırlı Kırmızıbiberli Pilav

Bir yorum

  1. ÜMİT USLUCAN 11 Mart 2016 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir