Yazın C Vitamini Kirazın Faydaları Ve İçeriğiKirazın Faydaları Ve İçeriği

Kiraz, kirazın faydaları nedir, kirazın yararları nedir, kirazın besin değeri, 100 gram kirazda hangi vitaminler var?

Yaz aylarının meyvesi kiraz oldukça tatlıdır. Sarı ve beyaz kiraz olmak üzere iki çeşiti bulunur.

Kiraz (Prunus avium), gülgiller (Rosaceae) familyasından Giresun, Güney KafkasyaHazar Denizi ve Kuzeydoğu Anadolu‘da doğal olarak bulunan meyve ağacı. Türkiyede en kaliteli kirazlar Torosların kuzey yamaçlarında, Göksu Nehrinin kaynağında yer alan Korualan Kasabasında, Mernek Köyüne bağlı Çile dağının eteklerinde İbrim Sarıoluk Mevkiinde Mernek Yaylasında ve Afyon’un Çay ilçesinin Eber Kasabasında yetişir.

Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay ilçeleri Konya Ereğli yöresinde çok meşhurdur. Bu kaliteli kirazın yetişme sebebi ise Sultandağları ve Akşehir ve Eber göllerin Özel iklim koşulları oluşturmasıdır.

Eğer sindirim sorunları çekiyorsanız ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız kiraz sizin meyveniz olabilir. Çünkü kiraz, bağırsakları hareketlendiren ve kabızlığı önleyen besin lifinden yüksek miktarda içermektedir.

100 gram kiraz günlük olarak alınması gereken besin lifinin %8′ini karşılar. Bu yönüyle sindirim sistemini rahatlatması da faydaları arasındadır. Aynı şekilde hazımsızlık sorununu da gidermiş olur. Yediğiniz yiyecekleri kolaylıkla sindirebilirsiniz.

A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir mineralleri bulunan kiraz, sulu ve şekerli bir meyvedir.

İçerisinde bolca C vitamini de bulunur. İçeriğindeki A vitamini sayesinde de karoten bulunur, bunun dışında da B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum bulunur.

Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları:

Vücuda güç verir ve vitamin eksikliklerini de gidermeye yardımcı olur.

Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe iyi gelir.

Kiraz kolesterolü düşüren bir meyvedir.

Kan şekerini de düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Kiraz suyu derideki kırışıklıkları gidermekte etkilidir.

Kalp dostudur.

Karaciğeri rahatlatıcıdır.

Kiraz kanı temizleyerek içerisindeki yabancı maddelerin atımını sağlar.

Safra akışını da normalleştir.

Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler.

Böbrekleri de temizleyicidir.

Eklem, kas ve kemik ağrılarına karşı etkilidir.

Kiraz aynı zamanda sivilce oluşumuna da engel olmaktadır.

Romatizma ağrıları ile mafsal kireçlenmelerine iyi gelmektedir.

Kiraz sinir sistemini de güçlendirir.

Uyku problemleri ve strese karşı kiraz tüketmelisiniz.

Sigaranın verdiği zararları tedavi etmede Kiraz önemli bir unsurdur, nikotini vücuttan atmaya yardımcı olur.

Beyin Sağlığı: Yaşla beraber beyin hücreleri arasındaki iletişim azalır ve bunun sonucu olarak zihinsel aktivite yavaşlayabilir ve hafıza sorunları görülebilir. Düzenli olarak kiraz yiyerek ilerleyen yaşlarda oluşan bu durumu engelleyebilir, en azından süreci yavaşlatabilirsiniz. Kiraz içinde bulunan antioksidanlar gelişmiş hücreleri tahrip eden ve hali hazırda vücudumuzda bulunan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Ne kadar az hücre zarar görürse beyin o kadar çevik ve hafıza o kadar keskin olur. Bu antioksidanları kiraz dışında, siyah erik, böğürtlen, ahududu, çilek, avokado, portakal ve kırmızı üzüm gibi meyvelerden de alabilirsiniz.

Sarı Kiraz

Kiraz, beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesi için kullanılan “melatonin” içerir. Vücudumuz normal koşullarda yeterli miktarda melatonin üretebilir ancak bazı çevresel faktörler (yapay aydınlatma, tv ekranı veya bilgisayar ekranından gelen ışık gibi) melatonin seviyesini düşürerek yatağa girdiğinizde uykuya geçişi zorlaştırabilir. Yatmadan bir kaç saat önce kiraz yerseniz eksik melatonin tamamlanır ve uykuya geçiş kolaylaşır.

Kilo Kontrolü: 100 gram kiraz ortalama 60 kalori içerir. 1 dilim beyaz ekmeğin 80-90 kalori olduğunu düşünürsek, özellikle kilo vermeye çalışırken lezzetli atıştırmalık seçenekleri arasına kirazı rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Kirazın %75′i sudur ve midenizi daha az kaloriyle daha kısa sürede doldurmanızı sağlar. Besin lifi bakımından zengin olması ise daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken kritik nokta tüketilen kirazın miktarıdır. Çünkü kirazın kalorisinin büyük bir miktarı şekerden gelir ve fazla tüketildiğinde diyetinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

İltihap Önleyici: Bilimsel araştırmalar, kirazda bulunan “antosiyanin”nin iltihap arttırıcı bazı enzimleri (cyclooxygenase-1 ve 2) baskıladığını ortaya koymaktadır. Bu özelliği ile kiraz gut artriti, fibromiyalji (ağrılı kas rahatsızlığı) ve kronik spor sakatlıkları nedeniyle oluşan ağrıları hafifletilmesi için önerilen meyveler arasında yer almaktadır. Hatta “California Kiraz Danışma Kurulu”nun kirazın ağrıya etkisi konusunda “20 adet kiraz yemek 1 aspirin almaktan 10 kat daha etkilidir” gibi iddialı bir açıklaması da mevcut.

Gut Hastalığı: Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre kiraz, gut hastalığına bağlı eklem ağrısı ataklarını %35 ile %75 arasında azaltıyor.

Dalında Kiraz

Kirazın Fazla Tüketimi:

Fazla kiraz tüketirseniz almanız gerekenden fazla şeker ve besin lifi tüketmiş olursunuz. Besin lifi ishal ve kabızlık için iyidir ancak “fazla” besin lifi bu sorunları tetikleyebilir. 1 avuç kiraz sizi pek çok hastalığa karşı korur ancak 1 kilo kiraz midenizi bozarak mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Eğer organik kiraz almadıysanız fazla kiraz yiyerek, kiraz yetiştiriciliğinde sık kullanılan kimyasal haşere ilaçlarına maruz kalabilirsiniz.

Kirazın Besin Değerleri

100 gram tatlı kiraz’da:

 • Günlük C vitamini ihtiyacının %12′sini (7.0 mg)
 • K vitamini ihtiyacının %3′ünü (2.1 mcg)
 • B6 vitamini ihtiyacının %2′sini
 • Folat ihtiyacının %1′ini (4.0 mcg)
 • A vitamini ihtiyacının %1′ini (64IU)
 • Kalsiyum ihtiyacının %1′ini (13.0 mg)
 • Demir ihtiyacının %2′sini (0.4 mg)
 • Magnezyum ihtiyacının %3′ünü (11.0 mg)
 • Fosfor ihtiyacının %2′sini (21.0 mg)
 • Potasyum ihtiyacının %6′sını (222 mg)
 • Bakır ihtiyacının %3′ünü 0.1 mg)
 • Manganez ihtiyacının %4′ünü (0.1 mg) karşılar.

Diğer şifalı meyvelerin faydaları için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz… Bol şifalı ve sağlıklı günler dileriz.

Kirazların Saplarını Atmayın
Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Şeftalinin Faydaları
Vişnenin Faydaları

3 Yorum

 1. Gülnaz 13 Temmuz 2017 Alıntıla
 2. Uğur 11 Temmuz 2017 Alıntıla
  • Betül ÖzYönetici 11 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir