Ramazan’da KabızlıkRamazan’da Kabızlık

Ramazan, Ramazanda kabızlık, Ramazanda kabızlığı önemseyin! Ramazanda kabızlıktan nasıl korunulur? Kabızlıktan korunmak için neler yapılmalı?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı Ramazan’da kabızlıktan korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı.  Bu sene Ramazan’da oruç süresi yaklaşık 17 saat ve bu 17 saat sonunda iftarda çok ve hızlı yemek yerseniz, kabızlık başta olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlığına da zemin hazırlayabilirsiniz.

Kabızlığın hangi hastalıklara yol açabileceğini ve Ramazan’da kabızlıktan korunmak için neler yapılması gerektiğini Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı’dan öğrendik. Kabızlığın, büyük tuvalette uzun süre kalma, acı baharatlı gıda tüketme ve diğer nedenlerle makatta normalde de bulunan toplardamar ağlarının sarkarak pake (meme) haline gelmesiyle hemoroide neden olur. Özellikle ileri yaşlı hastalarda, kanama şikayetine kalın barsak kanserlerinin de sebep olabileceği akıldan çıkarılmamalı ve gerektiğinde kolonoskopi ile kalın barsak incelemesi yapılmalıdır. Kabızlığın neden olabileceği bir diğer sık görülen hastalık da anal fissür yani makatta görülen çatlaklardır.

Makatın çıkışında meydana gelen bu çatlak, dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olur. Görünüş olarak küçük bir lezyon olmasına karşın belirgin rahatsızlık verirler. Günlük en az 20 gram lif tüketmeye çalışın. Bol sebze ve meyve yiyin. Ekmek, makarna ve beyaz pirinç yerine tam tahıllı ürünleri tercih edin. Bol su tüketin; ancak aşırı kahve ve çaydan kaçının. Çözünmüş liflerden zengin olan kuru erik gibi doğal laksatifler içeren ve kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olan besinler tüketin.

Egzersizi hayatınızın başköşesine oturtun. Egzersiz, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına yardımcı olur ve stresi azaltır. Gıdaları sindirmek için vücudunuza zaman verin ve yemek yedikten en az bir saat sonra egzersiz yapın. Beslenmenize ve egzersizinize dikkat ettiğiniz halde uzayan bir kabızlığınız söz konusuysa bu az çalışan tiroid bezi, diyabet ya da kullandığınız ilaçların yan etkilerinin habercisi olabilir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir