Zerdeçallı Hint Pilavı

Zerdeçallı Hint Pilavı

Basmati Pirinci, yarı mat renge ve doğal aromaya sahip, ince uzun taneli bir pirinç türüdür. Himalaya Dağları’nın yoğun mineralli ve soğuk suları ile beslenen deltalarda yetişen basmati pirinci, pirinç çeşitleri arasında bir numaradır.

Jasmin pirincine benzeyen, az nişastalı ve hafif kokulu olan Basmati pirinç ile yapılan pilavı bir kez tadan bir daha vazgeçemez. Basmati pirince diğer pirinçlere göre biraz daha fazla su eklemeniz gerekiyor.

BasmatiPirinci

Basmati pirinci, pişerken boyu normal boyutunun 3 katına kadar çıkabilir. Çölyak hastaları için uygun olan bu pirinç çeşidini diyette olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Sağlık için çok yararlı bir baharat olan Zerdeçal ve Basmati pirinç ile hazırladığımız bu nefis pilavı tavuk yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Gelelim tarifimize…

Zerdeçallı Hint Pilavı İçin Gerekli Malzemeler:

1 Çorba Kasesi Basmati Pirinç
2+ 1/4 Çorba Kasesi Su
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz (Silme)
100 gr Kuş Üzümü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

Zerdeçallı Hint Pilavı Yapılışı:

Kuş üzümünü yıkayıp hazırlayın.

Basmati Pirinci yıkayıp üzerini geçecek kadar su ekleyip 10-15 dakika bekletin.

Bir tencere tereyağını eritip zeytinyağını ekleyin. Yıkanmış üzümü ilave edip, ıslattığınız pirinci süzüp üzümün üzerine ekleyin. Pirincin üzerine su ilave edin.

Tuzu, zerdeçalı ve karabiberi ekleyip tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. 15 – 20 dakika dinlendikten sonra servis edin.

⇒Bel Fıtığı İçin Zerdeçal Çayı!⇐

Afiyet Olsun.

Zerdeçallı Pilav

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir