Zerdeçallı Hint PilavıZerdeçallı Hint Pilavı - www.inanankalpler.net


Basmati Pirinci, yarı mat renge ve doğal aromaya sahip, ince uzun taneli bir pirinç türüdür. Himalaya Dağları’nın yoğun mineralli ve soğuk suları ile beslenen deltalarda yetişen basmati pirinci, pirinç çeşitleri arasında bir numaradır.

Jasmin pirincine benzeyen, az nişastalı ve hafif kokulu olan Basmati pirinç ile yapılan pilavı bir kez tadan bir daha vazgeçemez. Basmati pirince diğer pirinçlere göre biraz daha fazla su eklemeniz gerekiyor.

BasmatiPirinci

Basmati pirinci, pişerken boyu normal boyutunun 3 katına kadar çıkabilir. Çölyak hastaları için uygun olan bu pirinç çeşidini diyette olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Sağlık için çok yararlı bir baharat olan Zerdeçal ve Basmati pirinç ile hazırladığımız bu nefis pilavı tavuk yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Gelelim tarifimize…

Zerdeçallı Hint Pilavı Nasıl Yapılır?

Zerdeçallı Hint Pilavı İçin Gerekli Malzemeler:

1 Çorba Kasesi Basmati Pirinç
2+ 1/4 Çorba Kasesi Su
1 Çay Kaşığı Zerdeçal
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz (Silme)
100 gr Kuş Üzümü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

Zerdeçallı Hint Pilavı Yapılışı:

100 gr kuş üzümünü yıkayıp hazırlayın.

1 çorba kasesi Basmati Pirinci yıkayıp üzerini geçecek kadar su ekleyip 10-15 dakika bekletin.

Bir tencerede 1 yemek kaşığı  tereyağını eritip, 4 yemek kaşığı zeytinyağını da ekleyin. Yıkanmış üzümü ilave edip, ıslattığınız pirinci süzüp üzümün üzerine ekleyin. Pirincin üzerine suyu ilave edin.

1 silme tatlı kaşığı tuzu, 1 çay kaşığı zerdeçalı ve yarım çay kaşığı karabiberi ekleyip tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. 15 – 20 dakika dinlendikten sonra servis edin.

Afiyet Olsun.

Zerdeçallı Pilav

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir