Böbrek Taşını Limonata İle ÖnleyinBöbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Böbrek taşı hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Böbrek Taşı Nedir? 

Böbrek taşı; böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir. Böbrek taşı, erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşlarınının hangi etkenlerden dolayı oluştuğu ve oluşum mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Ancak, ailevi yatkınlık, doğuştan idrar yolları anomalileri, bazı sistemik hastalıklar (Gut, Sistinüri vb) neden olabilmekle birlikte, fazla kalsiyum, hayvansal protein, vitamin desteği, az hareket veya hareketsizlik ve gün içerisinde yeterince sıvı almamak en sık rastlanan böbrek taşı sebepleri arasındadır.

Yeterli miktarda su içmemek ve sağlıksız beslenmede böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle sıcak havalarda ve Ramazanda sıvı tüketiminin az olması böbrek taşlarının daha sık görülmesine sebep olmaktadır.

Uzmanlar ülkemizde en sık “kalsiyum oksalat” taşlarının görüldüğünü taşların idrar yolları içinde oluşmasına engel olan sitrat maddesinin bazı hastaların idrarında daha az olduğunu belirtiyorlar.

Böbrek taşı genellikle 20-50 yaş gibi daha genç yaşlarda görülse de, daha ileri yaşlarda ve çocuklarda da görülebilmektedir.
Böbrek Taşını Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Böbrek taşı oluşumunda ilk iki faktör su tüketimi ve sağlıklı beslenmedir.

Yeterince su için.

Böbrek taşı oluşumuna karşı alınabilecek en iyi tedbir yeterince su içmektir. Su alımının azaltılması böbrek taşı riskini artırır. Uzmanlar günde ortalama 2 litre idrar yapacak kadar su tüketmekte yarar olduğunu ifade ediyorlar. Günlük ortalama 2.5-3 litre, ağırlıklı olarak su olmak üzere sıvı almak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz.

Limonata için.

İdrarda taş oluşumunu azaltan bazı koruyucu maddeler de atılır. Bunlardan en önemlisi sitrattır.

İdrarda sitrat miktarı azaldığında kalsiyum ve okzalatın çökme olasılığı artmaktadır. Normal şartlarda vücutta sitrat üretilir. Ancak bazı durumlarda miktarı yeterli olmayabilir. Taştan korunmak amacıyla da sitrat içeren besinlerin alınmasında yarar var. Bunlardan en önemlisi limonatadır.

Araştırmalarda limon suyunun bazı taşların meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir.  Limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Özellikle de yaz aylarında, hem serinletici özelliği, hem vücudun su ihtiyacını yerine koyması, hem de bol miktarda sitrat içermesi nedeniyle limonata sudan sonra içilebilecek en iyi içecek olabilir.

Karbonhidratı azaltın.

Yüksek oranda karbonhidratla beslenmek (ekmek, tatlı, şeker vs.) , idrarda taşın öncül maddesi olan kalsiyumun atılımını artırarak böbrek taşı oluşma riskini artırmaktadır.  Karbonhidratın azaltılması taşa karşı alınabilecek  diğer önemli tedbirlerden biridir.

Hayvansal kaynaklı proteini sınırlayın.

Hayvansal kaynaklı et ve et ürünlerinin fazla miktarda tüketilmesi kanda kalsiyum ve ürik asit, idrarda ürik asit ve okzalat miktarını artırır, idrardaki koruyucu sitrat miktarını azaltabilir. Hayvansal protein yerine tarımsal protein tercih etmek daha doğru olacaktır.

Fazladan tuz tüketmeyin

Fazla tuz tüketimi idrarda taş oluşumuna yol açan kalsiyumun atılımını artırır, taş için koruyucu olan sitrat miktarını azaltır. Yiyeceklere tuz ekmeden günlük tuz gereksinimimizi besinlerle ya da suyla karşılanmalıdır. Tuz tüketimini sınırlamak, böbrek taşından korunmak için en mantıklı yöntemdir.

Dengeli beslenin.

Tek tip beslenme yerine dengeli beslenilmelidir. Diyetteki lifli besinlerin artırılması taş oluşumunun engellenmesine katkıda bulunur. Akdeniz tipi beslenme böbrek taşı riskini azaltabilir.

Çay-kahveden kaçının.

İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle çay-kahveden kaçınmakta yarar var. Bu içecekler gün içinde susama hissini de artırabilirler. Bunlar yerine su, limonata, ayran gibi daha yumuşak içecekleri tercih etmekte yarar var.

Bahar İle Birlikte Alerjide Geliyor
Alzheimera Karşı Maden Suyu İçin

2 Yorum

  1. Murat Güngören 18 Haziran 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 18 Haziran 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir