Bonzai Nelere Sebebiyet Verir ? Bonzai Tehditi !Bonzai Nelere Sebebiyet Verir ? Bonzai Tehditi !

Bonzai kullanımı, Bonzai kullanımındaki tehditle, Bonzai nelere sebep olur, Bonzai kullanımı belirtileri nelerdir, Bonzai sağlığı ne yönde etkiler? Genç nesil artık daha kolay temin edilebilen ve idrar testinde bile çıkmayan bonzai tehdidiyle karşı karşıya. Ölümcül olan ve esrar ile aynı etkileri gösteren bonzainin kullanımı ise korkutucu düzeyde.

Kolay temin edilebilirlik ve ucuzluk açısından her sokak başında bir satıcısına rastlayabilirsiniz. Yeni nesil artık bonzainin pençesinde. Her geçen gün bir ölüm haberinin daha geldiği bu uyuşturucu madde esrarla aynı etkiyi gösteriyor. Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Neslim Doksat, “Ülkemizde, madde kullanan gençlerin büyük bir kısmı bir arkadaş ortamında, farklı bir beyin algısı yaşamak amacıyla, “zararsız bir ot”, “bir kere kullanmaktan bir şey olmaz”, “sadece bir kere yaşa bakalım” şeklindeki söylemlerle uyuşturucuyla tanıştırılmaktadır. Uyuşturucu maddelerin her türlüsü bağımlılık yapmaktadır. Beyine ve/veya vücuda zararlı etkisi olmayan, bağımlılık yapıcı etkisi olmayan uyuşturucu madde yoktur. İçeriği tam olarak bilinmeyen ve “bitkisel” olduğu ileri sürülen her madde bir kimyasaldır, vücuda zehir verme ve bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Uyuşturucu kullanımı kişiyi aniden ölüme sürükleme ve ertesi sabah kötü bir ruh haliyle güne başlamak için davetiye oluşturur” dedi.

ANİDEN ÖLDÜRÜR

Bonzai, sentetik kannabioid olarak bilinen, esrar benzeri etki yaratan, bir uyuşturucudur. Gençler arasında “bitkiseldir ve zararı yoktur” diye tamamen yanlış olan bir bilgi dolaşmaktadır. Oysaki kullanım sonucunda esrardan daha kuvvetli uyuşturucu etkisi yaratır. Bonzainin içeriğinde benzerlerinden çok daha hızlı ve güçlü bağımlılık yaratan birden çok etken madde vardır. Bunlar,
sinir hücreleri, kalp-damar sistemi, böbrekler üzerinde ciddi derecede tahribat yapar. Nefes alamama, ölüm benzeri duygu, sersemleme, algıda azalma gibi hallere ve ani ölümlere yol açabilmektedir. Yrd. Doç. Dr. Doksa, “Esrar benzeri etki yaratmakla beraber, bonzai asla bir esrar türevi değildir, doğal ve zararsız bir ot değildir, sentetik bir uyuşturucudur, zehirdir” dedi.

HANGİ SEBEPLER SÜRÜKLER?

– Mutsuzluk, boşluk duygusu,
– Bu ruh halinde iken seçmeden arkadaş edinme tavrı,
– Aile ve/veya toplum tarafından anlaşılmıyor olma hissi,
– Teşhis ve/veya tedavi edilmemiş ruhsal sorunların varlığı (Majör depresyon, bipolar bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu vb.)
– Özgüven eksikliği

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

– Kişilik özelliklerinde değişme varsa.
– Uyku-uyanıklık döngüsünde bozulma olması,
– Unutkanlık, sersemlik olması
– Farklı ve yeni bir arkadaş çevresi edinmesi,
– İştahta artma veya azalma,
– Para harcamada değişiklik,
– Gözlerde kızarıklık veya göz etrafında morluk olması,
– Vücutta sivilce, kollarda kızarıklık.
Bu belirtileri gördüğünüz takdirde, gencin durumunu iyice gözden geçirmeli ve hemen bir profesyonel yardım almalısınız.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir