Bronzlaşırken YaşlanıyoruzBronzlaşırken Yaşlanıyoruz

Bronzlaşmak adına yapılan yanlış güneşlenme cildi tehdit ediyor.

Güneş ışını ile bronzlaşıp güzelleşmek başka risklere yol  açıyor. Uzun süre güneş ışınına maruz kalmak cildin yaşlanmasına, kırışıklıklara ve güneş lekelerinin oluşumuna neden oluyor.

Yaz geldiği zaman herkesi bronşlaşma telaşı sarar.  Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak göz sağlığından cilt kanserine kadar birçok olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

İlginizi çekecek  bazı konulara makalenin sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Bronzlaşmak Cilde Zarar Verir Mi?

Derinin yaşlanmasının temel nedeni güneştir. Güneş deride önce bronzlaşma sonra çillenme, kalınlaşma, kabalaşma ve esneklik kaybolmasına neden olarak cildin kısa sürede yaşlanmasına neden olur. Bundan daha da kötüsü ise, tüm cilt kanserlerinin temel nedeni aşırı güneşe maruz kalmaktır.

Uzmanlar, sadece tatildeyken değil güneşin yoğun olduğu zamanlarda da koruyucu önlemler alınmasını önermektedirler.

Tanoreksia (tanoreksiya) olarak adlandırılan aşırı güneşlenme bağımlılığı sonucu cilt lekeleri, kırışıklıklarla daha yaşlı bir görünüm ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Güneş vücudumuz için iyi bir D vitamini kaynağıdır.  D vitaminin kemiklere ve cilde de faydası vardır. Ancak bronzlaşmak çok farklı bir olaydır.

Aslında bronzlaşmak cildimizin güneş ışınlarından hasar görmesidir. Yeterli orandan fazla güneşe maruz kalan derimizin rengi koyulaşır ve hücrelerin ölümü de gerçekleşir. Güneşte yandıktan sonra derimizin soyulması da, aslında ölü derinin uzaklaşmasıdır. Araştırmalara göre, cilt kanserinin en önemli tetikleyicisi Güneştir.

Bronzlaşmak Yaşlandırır Mı?

Uzun süreli güneşe maruz kalma ciltte derin çizgileşme, damarlarda genişleme, kahverengi lekelenme şeklinde görüntüye neden olur. Damarların genişlemesine, pigment hücrelerinin düzensiz çalışmasına, kollajen üretiminde azalmaya neden olur. Bu da erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

İşte bu sebep ile güneşle olan ilişkimizi belli bir seviyede tutmak büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalı ki, güneşe fazlaca maruz kalmak kanser hastalığına kadar uzanabilmektedir.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı?

Güneş koruyucuları kullanılmalı. Güneş Koruma Faktörü (SPF) yüksek olan güneş koruyucu ürünler kullanın.

Güneşin altındayken havuza ya da denize her girip çıktığınızda güneş koruyucu kremini mutlaka tazelenmelidir.

Öğlen 11.00 – 15.00 saatleri arasında gölgede olmaya özen gösterilmeli.

Mutlaka bizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilecek antioksidanlar içeren gıdalar tüketilmeli. Bunlar özellikle vitamin A (betakaroten), E, C, bitkisel kaynaklı gıdalardır.

Bol su tüketilmelidir.

Aşırı Sıcaklarda Egzamaya Dikkat
Çocuklarınızı Güneşin Kötü Etkilerinden Koruyun
Güneş Işınlarından Korunmanın Yolları
Yaz Sıcaklarında Hamilelere Önemli 10 Tavsiye
Güneş Yanığına Karşı Doğal Çözümler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir