Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını TetikliyorYaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Yaz sıcakları halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak bilinen ”romatoid artit” hastalığını tetikliyor.

Uzmanlar sıcaklarda iltihaplı romatizma (romatoid artrit) hastalarını aşırı sıcaktan uzak durması gerektiği konusunda uyarıyor.

Romatoid Artrit Nedir?

Halk arasında “iltihaplı romatizma” olarak bilinen romatoid artrit, öncelikle küçük eklemlerin (el eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri) tutulduğu, kronik, yani 6 haftadan uzun süreli seyir gösteren ve tuttuğu eklemde sakatlığa neden olan bir eklem hastalığı.

Hastalık aynı zamanda; akciğer, böbrek, cilt, sindirim sistemi gibi birçok organ ile sistemi de tutabiliyor ve hasara neden olabiliyor.

Hastalığın genellikle 40-50’li yaşlarda görüldüğünü söyleyen uzmanlar, görülme sıklığının da yaklaşık yüzde 0,3-1 arasında değiştiğini bildirdi.

İltihaplı eklem romatizmasının kadınlarda 3,5 kat daha sık görülüyor. Bu durumda Romatioid Artrit yüzde 75-80 kadın ağırlıklı bir hastalıktır.

Uzmanlar, özellikle sabahları ortaya çıkan eklem ağrıları, eklem şişlikleri, ”sabah katılığı” denilen eklem hareketlerinde zorluğun, hastalığın habercisi olduğunu belirtiyorlar. El eklemlerindeki bir şikayet mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Romatioid Artrit – İltihaplı Romatizma Belirtileri

Eklemlerde Ağrı

Eklemlerde ağrı ve hassasiyet, romatioid artrit hastalarının en sık karşılaştıkları yakınmaları oluşturuyor. Romatioid artrit ağrısı, her 2 el eklemlerini, el bileklerini veya ayak eklemlerini simetrik olarak etkiliyor ve 6 haftadan daha uzun sürüyor.

Eklemlerde Katılık Hissi

Sabahları yarım saatten daha uzun süren eklemlerdeki katılık (tutukluk) hissi, çok sık karşılaşılan diğer bir şikayet. Bazen bu bir yaralanma sonucunda gelişebilse de, yaralanma yoksa bir romatoloji uzmanına danışılması gerekiyor.

Eklemlerde Şişlik

Romatoid artitte oluşan iltihaba bağlı olarak; el bilekleri, küçük el veya ayak eklemlerinde şişlikler oluşuyor. Bu şişlikler hem eklem aralığında sıvı birikmesine, hem de eklemdeki iltihaba bağlı ödem nedeniyle gelişiyor. Bu sıvı, diz ve ayak bileklerinde de görülebiliyor.

Eklemlerde Halsizlik

Kronik (müzmin/uzun süreli) hastalıklar, yorgunluk ve bitkinlik hissine neden olabiliyorlar. Ancak romatoid artrit nedeniyle gelişen yorgunluk çok fazla oluyor ve genelde hastaları doktora götüren önemli bir yakınmayı oluşturuyor.

Eklemlerde Hareket kaybı

Romatoid artit tedavi edilmezse eklemlerde hareket ve işlev kaybına yol açıyor. Ancak, doğru tedavi ve teşhis sayesinde bu hastalar normal bir hayat kalitesi yakalayabiliyor.

Sıcaklar Ve Sigara Hastalığı Tetikliyor.

Hormonal faktörler başa olmak üzere, genetik yatkınlık ve bazı çevresel faktörlerin bu hastalığın oluşmasında etkili olduğunu belirten uzmanlar şu sözleri dile getiriyorlar:

”Romatoit artit sebebi bilinmeyen bir hastalık. Vücut bilinmeyen bir nedenle kendi eklemlerine karşı savaşa başlıyor ve bağışıklık sistemi kişinin kendi eklemlerine karşı harekete geçiyor. Tabi bu hastalığı tetikleyen bazı unsurlar da bulunuyor.

Hastalığı aşırı sıcaklar tetikleyebiliyor. Eklemlerin şiş olduğu dönemde sıcağı önermiyoruz. Sıcak ortamlarda hastanın ağrıları artabiliyor. Biz bu nedenle hastaların yaz sıcaklarında güneşe çıkmamalarını ve serin ortamları tercih etmelerini öneriyoruz.

Sigara da bir başka tetikleyici unsur. Obezitenin de her hastalıkta bir risk faktörü olduğunu biliyoruz. Obezite de hem eklemlerin yıpranmasına yol açıyor hem de iltihabı tetikleyip ilaç tedavisinin etkinliğini azaltıyor.”

Romatoit Artit Hastaları Neler Yapmalı?

Romatoit artit hastaları sıcaktan, sigaradan, yorgunluk ve stresten de uzak durmaları gerekmektedir.

Ağır egzersizler önerilmiyor.

Hastalığın aktif döneminde, eklemin ağrılı olduğu dönemde aşırı aktiviteden kaçınmak gerekiyor.

Hastalığın kontrol altındaki döneminde yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler yapılabilir ancak çok ağır egzersizler önerilmiyor.

Hastaların çok yağlı ve tuzlu gıdalardan ve ağır beslenmeden de kaçınması gerekiyor.

Uzmanlar, tedavide de kortizon, metotreksat gibi temel etkili ilaçlar ve iğne/serum gibi yöntemlerin uygulandığını, cerrahinin ise hastalığın son döneminde tercih edildiğini dile getiriyorlar.

Ömür boyu süren söz konusu kronik hastalığın erken dönemde teşhisi durumunda tedavi  yüzde 90’ın üzerinde başarılı oluyor.

Uzmanlar hastaların, eklemlerinde kalıcı hasar oluşmadan  başvurmalarının önem taşıdığını ifade ediyorlar. Çünkü, kalıcı sakatlıklar eklemde geriye dönülmesi mümkün olmayan sıkıntılar ortaya çıkartıyor. Hastaya ortopedik tedavi gerekebiliyor.

Bu konular da ilginizi çekebilir…

Topuk Dikeni Nedir Ve Tedavisi
Sıcak Havalarda Burun Kanamasına Dikkat
Sıcak Havalarda Bol Su İçin
Alzheimera Karşı Maden Suyu İçin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir