Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Kalp krizi geçirmek, kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız ? Bir kişi yanınızda kalp krizi geçiriyorsa ne yapmalısınız, Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, katıldığı bir Tv programında   “Bir kalp krizinin belirtileri nelerdir? Sırt ağrısı mıdır, mide ağrısı mıdır, terleme midir?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Bir de o derdimiz var. Mideyle karışıyor. Klasik olarak göğüs kemiğimize yansıyan bir ağrı. Boğaz, çene, dişler, kollar, omuz ve ellere kadar yayılan ağrılar… Bu bölgede, normalde olmayan herhangi bir his. Bu bir yanma, baskı ya da ağrı olabilir. Dolayısıyla sol el bileğinizin ağrıması bile kalbin bir yansıyan ağrısı olabilir.”
“Filler geldi göğsüme oturdu”

Hastaların kalp krizini “Filler geldi göğsüme oturdu” şeklinde tarif ettiğini dile getiren Prof. Dr. Bingür Sönmez, o dereceye gelmeyi beklemeden bir kardiyoloğa görünmeleri gerektiğini söyledi.

Kalp krizi geçirdiğimizi anladığımız anda ne yapmalıyız? Çevremizdekiler ne yapmalı?

Prof. Dr. Bingür Sönmez şöyle anlattı:
“Yan yatın”

“Kişi evde tek başınaysa;

Kişi ilk defa böyle bir şey yaşıyorsa, evde aspirin dahi yoksa ya da dil altı hapı yoksa yapılacak tek şey hemen ambulans çağırmak ve kapıyı açık bırakmak. Sonra divana uzanın, ayaklarınızı yükseğe kaldırın ve yan yatın. Ama böyle bir şeyi daha önce yaşamışsanız, hazırlıklıysanız hemen 2 tane aspirin alın, çiğneyin ve bir dil altı alın. 15-20 dk sonra ağrınız geçmezse bir dil altı hapı daha alın. Yarım saat içinde ağrınız geçmezse yine ambulans çağırıp kapıyı açık bırakın.

Eğer sizin yanınızda bir kişi kalp krizi geçiriyorsa;

Hemen sorun, ‘Dil altı hapınız var mı?’ Varsa çantasından çıkarıp dilinin altına koyun. Bir yere yatırın ve ayaklarını yükseğe kaldırın.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir