2 Madde de Orucun ŞartıAdetli kadın oruç tutabilir mi ? Çocuklar oruç tutabilir mi ? Çocuğun oruç tutması sahih mi ? , Oruç için şart nedir? Hasta ve yolcunun oruç tutması,

Orucun farz oluşuna ve yerine getirilmesinin (edasının) farz oluşu ile sıhhatına dair şartlar vardır. Şöyle ki:

1) Oruçla mükellef olmak için İslâm, akıl ve büluğ şarttır. Onun için bu vasıfları toplamayan bir kimseye oruç farz değildir. Ancak akıl sahibi bulunan mümeyyiz bir İslâm çocuğunun tuttuğu oruç nafile olarak sahih olur.

2) Orucun yerine getirilmesi (edası)nın farz olması için sıhhat ve ikamet şarttır. Onun için hasta olana ve yolculuk halinde bulunanlara, bu hallerinde oruç tutmak farz değildir. Bunlar oruçlarını tutamayınca, sonra o tutamadıkları oruçları kaza ederler.
Bir orucun edası (yerine getirilmesi)nin sahih olması için niyet etmek, hayız ve nifas hallerinden temizlenmiş olmak şarttır. Bunun için niyet edilmeksizin tutulan bir oruç, müctehidlerin tümüne göre din yönünden geçerli değildir. Hayız ve nifaz halinde oruç tutan bir kadının da orucu sahih değildir. Bunların, ramazan orucunu sonradan kaza etmeleri gerekir. Bu konu ileride açıklanacaktır.

Hayız ve nifaz hali,  akıl ve büluğ,  İslâm çocuğunun tuttuğu oruç,

Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen

Hangi Hallerde Oruç Tutulmayabilir

Oruçlunun Aklına Takılan Kritik Sorular

Keffâret Nedir? Keffâret Ne Demek ? Keffâret Çeşitleri

Keffareti Gerektiren Ve Gerektirmeyen Oruçlar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir