Elektrik Faturası Kontrol Etme- Elektrik Faturası Hesaplama- Tıkla ÖğrenEPDK sayfasında elektrik faturası nasıl kontrol edilir, elektrik faturası nasıl sorgulanır? Tıkla elektrik faturası kontrol etme, elektrik faturası hesapla.

elektrik faturası sorgulama

EPDK yani Enerji Piyasası Düzenle Kurulu tüketicilerin elektrik faturalarının doğrulunu kontrol edebilmeleri için bir online elektrik faturası hesaplama, kontrol etme hizmeti başlattılar.

EPDK yani Enerji Piyasası Düzenle Kurulu tüketicilerin elektrik faturalarının doğrulunu kontrol edebilmeleri için bir online elektrik faturası hesaplama, kontrol etme hizmeti başlattılar. EPDK başkanı Mustafa Yılmaz konuyla ilgili bir açıklama yaptı. EPDK sayfasında elektrik faturası nasıl kontrol edilir, elektrik faturası nasıl sorgulanır? Aşağıdaki balantıya tıklayarak EPDK’nin elektrik faturası hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz. Söz konusu sayfada tarife tanımı, ilk okuma ve son okuma ile tüketim miktasını giriyorsunuz. Ekranda görüdğünüz güvenlik kodunu yazıp “Hesapla” tuşuna bastığınız ödemeniz gereken doğru elektrik faturası miktarını görebilirsiniz.

ELEKTRİK FATURASI HESAPLAMA

EPK başkanı Mustafa Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkati çeken Yılmaz, tüketicilerin söz konusu ilaveleri, fatura hesaplama modülü ile hesaplanan tutara ekleyerek, fatura üzerindeki bedeli kontrol etmeleri gerektiğini belirtti.Yılmaz, tüketicilerin, EPDK Tarifeler Dairesince hazırlanan programın 3 Temmuz 2014 itibarıyla kurumun web sayfasından kullanıma açıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Modülü kullanan tüketiciler, elektrik faturalarındaki abone tanımını, ilk ve son okuma tarihlerini ve tüketim miktarı bilgilerini girerek nihai fatura tutarlarını kontrol edebilecekler. Sayaçları üç zamanlı ölçüm yapanlar ise üç zamanlı tüketim verilerini girerek karşılaştırma yapabilecekler ve kendileri için uygun olan tarife tipini seçebilecekler.”

Yılmaz, düzenleme ve denetleme yaptıkları dört piyasada da tüketici haklarını gözetmeyi ön planda tuttuklarını vurgulayarak, kamunun artık elektrik dağıtımından tamamıyla çekildiğini, yeni dönemde kurum ve dağıtım şirketleri için tüketici memnuniyetinin çok önemli olduğunu ifade etti.

– Elektrik faturalarıyla ilgili çok sayıda şikayet var

EPDK’dan edinilen bilgiye göre, vatandaşlar tarafından elektrik faturalarıyla ilgili kuruma çok sayıda şikayet iletiliyor.

Elektrik fiyatları her üç ayda bir elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ve TETAŞ’ın tarife teklifi değerlendirilerek EPDK tarafından onaylanıyor. Söz konusu elektrik bedelleri, 21 dağıtım bölgesinde, dağıtım şirketleri tarafından tüketiciye harcadıkları elektrik miktarı kapsamında fatura edilerek gönderiliyor.”

Faturanı Hesaplamak İçin TIKLA….

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir