Oruç Kanser İçin KalkanOruç Kanser İçin Kalkan

Ramazan ayında ve diğer aylarda oruç tutmak fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. 

Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç, açlık sınırında olan insanları anlamayı, gün içinde hoşgörüyle hareket etmeyi öğretiyor  aynı zamanda  zihnimizin daha pratik çalışmasına fırsat veriyor.

Uzmanlar, sindirimle zaman harcamayan vücudumuzun, öğrenme, algılama ve hafıza yeteneğine odaklandığını ifade ediyorlar.

Özellikle reklam ürünlerinin, insanları bilinçsizce tüketime yönlendirdiğini belirten uzmanlar, tedbir alınmadığı takdirde 2050 yılında büyük çoğunluğun ve özellikle çocukların obezite ile karşı karşıya kalacağını hatırlatıyorlar.

Oruç tutmak, hem bireysel hem de toplumsal sağlık için bulunmaz bir fırsat.

Algılama, Öğrenme Ve Hafızayı Güçlendiriyor.

Oruç tutarken uzaklaştığımız fiziksel istekler, beynimizin yapılan işlere yoğunlaşmasını sağlıyor. Gereksiz metabolik aktivitelerle uğraşmayan vücut, algılama ve öğrenmeye odaklanarak hafızanın daha iyi çalışmasına katkıda bulunuyor.

Sınav öncesinde öğrencilere hafif kahvaltı önerilmektedir. Bunun  nedenini, mide doluyken algılamanın ve beyindeki kan dolaşımının minimuma inmesidir.

Tarihteki birçok ünlü düşünür ve filozofun kendilerini günlerce açlığa tabi tutarak düşünce yeteneklerini geliştirdiklerini belirten uzmanlar, az yemenin zihni açtığını, kişisel gelişime katkıda bulunduğunu ve davranışları kontrol etmeyi öğrettiğini vurguluyorlar.

Oruç Tutmak Yaşlanmayı Geciktiriyor.

Kandaki lipit ve kolesterol düzeyi, düzensiz beslenmeye bağlı olarak vücudumuza zarar vermektedir.

Damar duvarları kolesterol parçacıkları ile kaplanarak kan sirkülasyonunu bozar, bu da birçok hastalığa davetiye çıkarır. Hücre yenilenmesini aksatan, dokuların onarımını geciktiren bu durum yaşlanma sürecini önemli ölçüde artırmaktadır.

Ramazan ayında oruç tutanlarda kandaki lipit ve kolesterol düzeyi azaldığı için damarların kendini tamir etmektedir. Bu sayede damarlar temizlenir ve kan dolaşımı artmaktadır.

Oruç tutmak hücrelerin yenilenmesini sağladığı için bedenimizi ve zihnimizi daha sağlıklı hale getirir ve yaşlanmayı büyük ölçüde geciktirir.

Sindirim Organlarınızı Oruç Tutarak Dinlendirin.

Metabolizmanın gün içerisinde tüketilen gıdaları hazmetmekle uğraştığı için vücudumuzun savunma ve bağışıklık sistemi zayıflatmaktadır.

Oruç sırasında sindirime ayrılan zamanın azaldığı için  sindirim organları da bu süreçte dinlenerek kendini yenilemektedir.

Özellikle durmaksızın çalışan karaciğerin dinlenmesine olanak sağlayan oruç, kan içerisinde yer alan akyuvarların da performansıyla vücudumuzdaki her organı ayrı ayrı dinlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

 Kanser Oluşumunu Engelliyor.

Kanser, vücudun herhangi bir yerinde birkaç anarşik hücrenin terör faaliyetleri için başkaldırması ile başlar. Ancak bu terörist faaliyet bazen bedenin kendi dokusu gibi bir görüntü vererek savunma sistemini yanıltabilir. Eğer beden sürekli metabolizma faaliyetleri ile uğraşıyorsa neler olup bittiğini anlayamayabilir. Oruçlu kişide ise organizma kendini kontrol etmeye vakit bulur ve böyle faaliyetlere anında müdahale eder. Böylece kanser oluşumu başlangıç noktasında engellenmiş olmaktadır.

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli
Ramazan Da Kalbi Yoran 8 Davranış
Böbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir