Kutu İçeceklerdeki TehlikeKutu İçeceklerdeki Tehlike

Kutu içecekleri yasaklanması için imza kampanyası başlata Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek Kutu içecekler ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek, kutu içeceklerin kapaklarındaki tehlikeye dikkati çekerek, “Birçok depodaki fare ve böcekler, yiyecek bulmak için teneke kutu içeceklerinin ağızla temas eden üst mevkisinde , kapaklarında gezine bilmekte ve pisliğini bırakabilmektedir” diye belirtti .

İmrek, konseyin hijyen, temizlik ve buna bağlı sıhhat konularında özgün çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulduğunu belirtti .

Hiçbir yere ve makama bağlı olmayan, 1 Şubat’ta çalışmasına başlayan kuruluşta gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, sağlıkçılar ile gıda ve son kullanıcı derneklerinin ortam aldığını dile getiren İmrek, kutu içeceklerdeki tehlikeye dikkati çekmek istediklerini anlattı.

Kutu içeceklerin bazı temiz ve hijyenik olmayan ortamlarda depolanması gerekçesiyle fare ve diğer haşerelerin gezinme ve pisliklerinin muhafaza alanı haline gelebildiğini vurgulayan İmrek, şu şekilde devam etti:

“Ramazanın yaz sıcaklarına denk gelmesi ve mevsim sıcaklarına bağlı artan sıvı tüketimi, vatandaşı bazı ölümcül tehlikelere maruz bırakmaktadır. İçeceklerin teneke kutularının hijyenik olmayan koşullarda saklanması ve aynı şekilde tüketime sunulması, farkında olmayan birden fazla insanın sağlığını tehdit etmekle kalmayıp ölümüne de sebep olabilmektedir. Bu sebeple tüketilen gıda maddeleri ve içeceklerin hijyen kurallarına riayet edilerek üretilmesi, ürünlerin temiz ve hijyenik alanlarda depolanması, nakliyesinin yapılması ve satışa sunulması temel kuraldır.” Bazı teneke kutu içeceklerin tam hijyenin sağlanmadığı depolarda tutulduğuna işaret eden İmrek, birden fazla deponun bakımsızlıktan rutubet koktuğunu, haşere ve farelere barınma alanı olabildiğini dile getirdi.

FARE, BÖCEK, TOZ VE MİKROPLAR, KUTU İÇECEKLERİN KAPAKLARINDA

Fareler ve böceklerin yiyecek bulmak için teneke kutu içeceklerin ağızla temas eden üst mevkisinde gezinebildiğini ve pisliklerini bırakabildiğine değinen İmrek, şunları açıkladı : “Hatta bazı büfe, kafeterya ve lokantaların depolama alanı yetersizlikleri gerekçesiyle teneke kutulu içecekler, kaldırım kenarlarında gün boyu tutularak toz ve mikroplara maruz bırakılmakta, sokak hayvanlarının üzerinde uyumaları için yuvaları olmaktadır. ABD’de yaşanan elim bir olayda kutu içecek içen kadın vefat etti . Otopsi sonucunda bayanın , teneke kutu üzerinde mevcut bulunan fare idrarı kalıntısından hayatını kaybettiği belirlendi. Ülkemizde birden fazla kişi, bu nedenden rahatsızlanmakta ancak nedenini bilmemektedir. Bu konudaki hijyen sorunu, insan hayatına mal olacak kadar ciddidir.”

Kutu içeceklerin direkt olarak tüketicilere servis edildiği ya da bardak ve pipetle içime sunulduğunu ifade eden İmrek, “İşte esas tehlike de burada başlamaktadır. Çünkü kemirgenler yapıları itibarıyla kendileriyle teması bulunanlara hastalık bulaştırabilmektedir” diye belirtti . Farelerin kemirgenler sınıfında çok fazla pis ortamlarda barınan hayvanlar olduğunu açıklayan İmrek, farelerin gezdiği yüzeylere bulaşan virüs ve mikroorganizmaların kapaklara ağızlarıyla temas eden insanlara da geçebileceğini belirtti .

KUTU İÇECEKLERİN YASAKLANMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

İmrek, teneke kutulu içeceklerin yasaklanması veya hijyenik tüketime sunulur hale getirilmesi gerekmekde olduğunu anlatarak, “Gıda Yönetmeliği’nde ivedi bir biçimde farklılık yapılarak bu tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Sağlıklı nesil ve gelecek için bu mutlaka şarttır. Aksi takdirde gelecek nesiller hastalıklarla boğuşarak hastane kapılarında sürünecek, ilaç tüketimine bağlı yaşam idame ettiren toplum haline gelecektir” uyarısında bulundu. İmrek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Hijyen Konseyi olarak, kutu içeceklerin yasaklanması ya da hijyenik hale getirilmesi için imza kampanyası başlattık. Hedefimiz, bir milyon ıslak ya da elektronik imza toplayarak, bu imzaları TBMM ve alakalı bakanlıklara göndermek. Tüketiciler, www.tehlikeyedikkat.com adresine girerek internet üzerinden imza verebilecekleri gibi İstanbul’un farklı lokasyonlarında kurulan imza stantlarında da kampanyaya takviye verebilir. Hedefimiz, bir milyon ıslak ya da elektronik imza toplayarak, bu imzaları TBMM ve alakalı bakanlıklara göndermektir.”

AA

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir