MS Hastalığı Nedir?MS Nasıl Tedavi Edilir?Ms Hakkında HerşeyMS Hastalığı, MS Nedir, Ms Hastalığı Belirtileri, MSNasıl bir hastalıktır, MS tedavisi, Serdar Ortaç’a MS hastalığı teşhisi konuldu. MS hastalığı belirtileri nedir? MS hastalığı tedavi edilebilir mi? MS hastalığı nasıl anlaşılır? MS hastalığı nasıl teşhis edilir? MS Hatalığı ile ilgili tüm merak edilenler. 

Geçtiğimiz günlerde Serdar Ortaç’a MS Teşisi konuldu. Serdar Ortaç MS Hastası. Serdar Ortaç’a konulan MS hastalığı ile ilgili  merak edilenler. Ms Nasıl Bir Hastalıktır…

MS hastalığı Nedir?

MS hastalığı vücuttaki bağışıklık sistemindeki normal işleyişin bozulması ile ilgili bir hastalık. Normal şartlarda bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplara ve kanser gibi hastalıkların oluşmasına karşı korur. Değişik nedenlerle bazen bu sistem vücuttaki normal dokuları da yabancı gibi görmeye başlar ve onlara hücum eder. İşte MS hastalığında bu tür bozukluk nedeniyle sinir sistemimizdeki myelin denen bir madde hasara uğrar. MS hastalığı, sinir sisteminin farklı bölgelerini farklı zamanlarda etkiliyebilir ve daha çok genç erişkinlerde görülür. Çocuklarda ve ileri yaştaki kişilerde ise çok daha nadir görülür. Ancak erken teşhis edilmesi durumunda ilerlemesi geciktirilebiliyor. Araştırmalara göre MS’e neden olan önemli iki risk faktörü var. Bunlar sigara içmek ve D vitamini eksikliği. Fakat henüz bu sorunun net bir cevabı yok. Ancak araştırma sonuçları birçok faktörün bu hastalığın oluşumunda rol oynadığını gösteriyor. Mesela, Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayanlarda bu oran yüksek iken ekvator gibi diğer bölgelerde çok az rastlanmakta. Genetik yatkınlık söz konusu. Değişik virüsler, hava ve çevre kirliliği, aşırı stres gibi faktörler hastalığı tetikleyebiliyorlar.

MS Hastalığı Nasıl Teşhis Ediliyor?

Hastalarda MS tanısı başlıca iki şekilde araştırılmaktadır. Bunlardan ilki ve daha sık görüleni, hastanın nörolojik bir olay geçirmesi sonucunda doktora başvurması ve MS bulgusu olabilecek bu yakınmaların nedeninin araştırılmaya başlamasıdır. Hastalarımızda MS tanısını araştırmaya yönlendiren ikinci durum ise baş ağrısı veya boyun ağrısı gibi MS ile ilgisiz bazı yakınmalar nedeni ile veya sadece “kontrol” ya da “check-up” amaçlı MR çekilmesi ve burada görülen tesadüfi  MR bulgularının MShastalığını akla getirmesidir. Pek çok kişi bu iki nedenden dolayı MS açısından araştırılmakta, ancak bunların bir kısmında MS tanısı doğrulanmakta, diğerlerinde ise ya dışlanmakta ya da kesinleşmemiş bir olasılık olarak bir süre daha var olabilmektedir.

MS hastalığı belirtileri nedir?

MS hastalığının en belirgin belirtileri kol, bacak veya yüzde uyuşma ve karıncalanma hissi, yürümede dengesizlik, kol veya bacaklarda güç kaybı, ağrılı veya ağrısız bir gözde görme kaybı veya çift görme, koordineli hareketlerde bozulma, halsizlik ve konsantrasyon azlığı.

MS hastalığı tedavi edilebilir mi?

Tedavisi olsa bile tam şifa bulma ihtimali az. Yaklaşık yüzde 3-5 oranında MS’li hastada hastalık, tam bilinemeyen sebeplerle tamamen ortadan kaybolabiliyor.

MS hastalığı ölümcül, bulaşıcı mıdır?

MS hastalığı ne ölümcül ne de bulaşıcı değil. Anne-babadan çocuklara geçmez. Ancak birinci derecede bir yakını hasta olanın bu hastalığa yakalanma ihtimali yüzde 5, ikisi hasta olanın yüzde 10 oranına çıkar.

MS hastalığı hızlı ilerler mi? Tekerlekli sandalyeye bağımlı kalma ihtimali nedir?

Kronik bir hastalıktır ve ilerler. Ancak ilerleme hızı kişiden kişiye ve tedavi görüp görmemeye göre değişir. Yaklaşık olarak hastaların yüzde 25’i sonunda tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalır.

MS’DE MR GÖRÜNTÜLEMENİN ÖNEMİ

Burada hatırlatılması gereken önemli bir nokta, MS tanısı veya takibi için yapılan MR incelemelerinde tıbben bir sakınca bulunmadığı durumlarda mutlaka kontrast madde verilmesi (ilaçlı MR) gerekliliğidir. Kontrast madde ile boyanan lezyonların varlığı o lezyonun aktif olduğunu yani iltihabi hücrelerden yoğun olduğunu ve son iki ay içinde ortaya çıkmış olduğunu bize söyleyerek hastalığın aktivitesi hakkında çok önemli bilgiler verir.

Pek çok hastada omurilik MR incelemeleri de bize çok önemli bilgiler vermektedir. Sıklıkla incelenen bölge boyun olmakla beraber, gerekli durumlarda sırt incelemesi de yapılmaktadır. Özellikle 40-50 yaş üzeri hastalarda beyin MR incelemesinde görülebilen ak madde lezyonlarının “masum” veya damar hastalığı gibi başka nedenlere bağlı lezyonlar olma olasılığı nedeniyle bu yaş grubunda mutlaka omurilik incelemeleri yapılmalıdır. Omurilikte görülen plakların migren veya yaşa bağlı damarsal nedenlerle ilişkisi yoktur; bu nedenle MS lehine alınabilirler.

MS’te görülen omurilik lezyonlarının da ayırt ettirici özellikleri tanımlanmıştır. Bunlar genellikle omurilikte uzamına yerleşmiş olan, 1-1.5 cm uzunluğu aşmayan oval görünümlü ve omuriliğin enine kesitinin tamamını kaplamayan lezyonlardır. Lezyon uzunluğunun üç omur uzunluğunu aşması halinde MS dışı bir demiyelinizan hastalık olan transvers miyelit veya nöromiyelitis optika (Devic hastalığı) gibi olasılıklar akla gelir. Bazı tedavi seçenekleri MS ile benzerlik gösterse de bu grup hastanın ayrı bir inceleme ve tedavi planı ile ele alınmasını tercih etmekteyiz.

MS HASTASINDA BEYİN OMUR İLİK SIVISI

Pek çok hastamıza MS tanı araştırmaları sırasında belinden su alınması gerektiği söylenmiştir. Bunun başlıca iki amacı vardır. Birincisi MS tanısının doğrulanması, ikincisi diğer tanı olasılıklarının dışlanmasıdır. incelemesi bize beynimizin kimyasal durumu hakkında çok değerli bilgiler sunar. Özellikle aktif bir iltihabi süreç varlığı ve bunun şiddetini ortaya koyabilir. Bu iltihabi sürecin çok yoğun ve şiddetli olması MS dışındaki bazı hastalıkların araştırılması gerektiğini gösterir.

MS’İ DİĞER HASTALIKLARDAN NASIL AYIRACAĞIZ?

Nöroloji kitaplarına baktığımız zaman, hemen bütün nörolojik hastalıkların ayırıcı tanısında MS’in bulunduğunu görürüz. Bu nedenle MS bütün nörolojik hastalıklarla karıştırılması mümkün olabilen bir durumdur. Bunun yanı sıra iki MS’linin asla birbirinin aynı olmadığı gerçeği de akılda tutulduğunda MS tanısının yaratabildiği zorluklar biraz olsun anlaşılabilir. Bunlardan dolayı, hemen her hastada rutin olarak yaptırdığımız bazı tetkiklerin yanı sıra bazı özel durumlarda anjiyografi hatta beyin biyopsisi bile yapılması gerekli olabilmektedir. En doğru olan MS tanısının bu konuda özelleşmiş bir merkezde bu konunun uzmanı hekimlerce doğrulanmasıdır.

MS hastaları nasıl beslenmeli?

Uzmanlar, MS hastalarının olumlu düşünmeleri, hareket etmeleri ve Akdeniz diyeti ile beslenmelerinin önemine dikkat çekiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir