Stenocara Böceğinden Esinlendi Bakın Ne BulduStenocara Böceğinden Esinlendi Bakın Ne Buldu

ABD’de doktoro yapan Şehmus Özden, Stenocara böceğinden esinlendi ve bir buluşa imza attı. Stenocara böceği nemli yerlerde suyu tutup, su ihtiyacını gidermesinden yola çıkan Özden, bir buluş gerçekleştirdi. American Chemical Society’nin “ACS Applied Materials and Interfaces” dergisinde buluşunun altını çizen Özden’in buluşu ile , şu an çöllerde ve kurak alanlarda içme suyu sorununa potansiyel çözüm olcak.

ABD’nin Texas eyaletindeki Rice Üniversitesi’nde Malzeme ve Nano Mühendisliği Bölümü’nde doktora yapan Şehmus Özden ve ekibi, su sorununu çözmek için bir şeylerin yapılması gerektiğini anladıklarında nano teknolojiyi kullanarak önemli bir buluş gerçekleştirdi. Buluşa ilişkin bilgi veren Özden, “Doğayı incelediğimiz zaman içme suyunu hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan çözen varlıklarla karşılaşabiliyoruz.

Örneğin Afrika’da Namib Çölü’nde yaşayan Stenocara isimli böcek, havadaki su taneciklerini sırt kısmındaki ve kanatlarındaki mükemmel dizayn sayesinde toplayarak su ihtiyacını karşılayabiliyor” Kelimelerini kullandı. Nemi Bu Böcek Topluyor ! Böceğin sırt ve kanat yüzeylerinin suyu seven (hydrofilik) mikro tepeciklerden oluştuğunu kaydeden Özden, bu suyu seven mikro tepeciklerin etrafının ise suyu iten (hydrofobik) yapılardan oluştuğunu ifade etti. Böceğin başı aşağıya doğru, sırt ve kanat kısmı yukarıya gelecek bir şekilde 45 derecelik bir açıyla rüzgara karşı durduğunda havadaki nemde bulunan küçük su moleküllerini suyu seven tepeciklerde topladığını anlatan Özden, “Su damlası yeterli bir büyüklüğe ulaştığında suyu seven tepeciklerden, suyu sevmeyen bölgeye ve buradan böceğin ağız kısmına yuvarlanıyor ve böylece böcek su ihtiyacını karşılamış oluyor” diye konuştu.

Özden deneylerde bu yararlı böceği kullandıklarını ve telinin milyonda biri küçüklüğündeki karbon nanotüp denilen yapıları kullanarak Stenocara böceğinin su toplama mekanizmasına benzer bir mekanizma geliştirdiklerini söyledi. Binlerce nanotüpten oluşan nanotüp demetinin bir ucuna suyu seven madde (hydrofilik) diğer ucuna ise suyu iten (hydrofobik) madde bağladıklarını belirten Özden bu kelimeleri kullandı :

Özden, çalışmalarında bu böceği örnek aldıklarını belirterek saç telinin milyonda biri küçüklüğündeki karbon nanotüp denilen yapıları kullanarak Stenocara böceğinin su toplama mekanizmasına benzer bir mekanizma geliştirdiklerini söyledi. Binlerce nanotüpten oluşan nanotüp demetinin bir ucuna suyu seven madde (hydrofilik) diğer ucuna ise suyu iten (hydrofobik) madde bağladıklarını belirten Özden şöyle devam etti: “Nanotüp demetinin suyu seven kısmı üst, suyu sevmeyen kısmı alt tarafa gelecek şekilde dış ortama bıraktık ve toplanan su miktarını ölçtük. Maddenin en önemli özelliklerinden iki tanesi, dışarıdan herhangi bir enerjiye ihtiyaç duyulmaması ve toplanan suyu kendi içerisinde depolamasıdır. İhtiyaç duyulduğunda nanotüp demeti bir sünger gibi sıkılarak içindeki su kullanılabilir. Nanotüp demeti, içerisindeki su alındıktan sonra tekrar tekrar defalarca kullanılabilir. Bu buluş, şu an çöllerde ve kurak alanlarda içme suyu sorununa potansiyel çözüm olarak görülüyor.” Özden, American Chemical Society’nin “ACS Applied Materials and Interfaces” dergisinde buluşun su sorununa potansiyel çözüm olarak gösterildiğinin altını çizdi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir