Dünyanın En Pahalı YiyecekleriOnlar dünyadaki en pahalı yiyecekler. Kimileri nadir bulunuyor, kimileri nadir yetişiyor, kimilerinin üretimi için oldukça çaba sarf ediliyor. İşte en pahalı yiyecekler…

Pahalı olmasının nedeni dünyada nadir bulunması. Japonya’da nadir yetişen ve trüf mantarına yakın güçlü aroması ile yemeklere lezzet katıyor.

Matsuke Mantarı-1000-dolar
Matsuke Mantarı-1000-dolar

 

Aşçı Frank Tujague tarafından New York’taki Westin Hotel için üretilen bu simit, trüf kreması ve yenilebilir altınla servis ediliyor.

Çörek-1000 dolar

New York’taki Le Parker Meridien Oteli’nin içindeki restoranda yapılan omlette altı yumurta dışında, 300 gram Sevruga havyarı ve bir adet de ıstakoz var. Üzeri de yine havyarla süsleniyor.

Omlet- 1000 dolar

Dünyanın en değerli eti, Japonya’nın Kobe şehrinde bulunuyor. Wagyu sığırları sadece birayla besleniyor ve her gün masaj yapılarak rahatlamaları sağlanıyor.

Wagnu eti-2 bin 800 dolar

“Su Ürünü Hazinesi” anlamına gelen bu yemeğin içinde havyar, deniz salyangozu, bir ıstakoz ve yenilebilir altın bulunuyor. Gösterişli öğün Londra’daki Bombay Brasserie’de servis ediliyor.

Samundari Khazana- 3 bin 200 dolar

Pizza Royale,DomPerignon şampanyaya batırılmış İskoç somon füme, havyar, eski balzamik sirke, geyik eti madalyondan oluşuyor. Bunlara ek olarak 24 ayar altınla süsleniyor.

Pizza Royale 007-4 bin 200 dolar

Sadece Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yetişen bu karpuz siyah renkte ve gevrek bir kıvama sahip. Kuzey Japonya’da yetişen Dansuke karpuzu sezon başına 65 tane yetişiyor.

Dansuke karpuzu-6 bin 100 dolar

Bir başka Japon meyvesi olan Yubari kavunları volkanik tüf oranı fazla toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunları. Ayrıca kusursuz bir küre şekline ve yumuşak bir kabuğa sahip.

Yubari kavunu- 22 bin 872 dolar

Beluga balığının yumurtasından elde edilen Elmas Havyarı’nın yarım kilosu 8400 dolar ile 15 bin 500 dolar arasında değişiyor. Bu havyarı özgün yapan ürediği balık. Beluga balığı 120 milyon yıldır dünyada olsa da soyu tükenmek üzere ve daha çok Hazar denizinde bulunuyor.

Elmas Havyar-25 bin dolar

Mantarların “kutsal kadehi” olarak anılan bu mantarın fiyatının pahalı olması yoğun tadı, aroması ve nadir olmasından kaynaklanıyor.

İtalyan Beyaz Alba Mantarı-160 bin 406 dolar
İtalyan Beyaz Alba Mantarı-160 bin 406 dolar

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir