Bu Şifalı Bitkiler İçin Sağlık Bakanlığı UyardıBu Şifalı Bitkiler İçin Sağlık Bakanlığı Uyardı

Son zamanlarda internet üzerinden  satışları hızla artan tıbbi bitkilerin kullanılmasının sağlık açısından oluşturduğu tehditler nedeni ile Sağlık Bakanlığı kullanımının aşırı olması halinde insan sağlığını tehdit eden bitkiler için uyarı verdi. İşte O Bitkiler ve Zararları:

Akdiken (Cehri):Uzun süreli kullanım özellikle potasyum kaybına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanım böbrek iritasyonuna neden olabilir.

Arnika:Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır.

Ayı üzümü:Bulantı, kusma, aşırı duyarlık gösterebilir. Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Hiyarşembe:Doz aşımı durumunda kramp benzeri şikayetler ve etki oluşabilir. Uzun süreli kullanılmada başta potasyum olmak üzere elektrolit kaybına neden olabilir. Bu durum bağırsak sorunları, kas güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesine neden olabilir.

Kediotu: El titremesi, bitkinlik, kramp, göğüs sıkışması gibi durumlara yol açtığı görülebilir.

Paprika: Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

Sinameki: Aşırı dozda sıvı dengesizliğine yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.Bağırsak tıkanıklığında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında apandisitte ve elektrolit eksikliğinde kullanılmamalıdır.

Yulaf: Protein içeriği ile ilgili veriler mevcut olmadığından çölyak hastalığı olan kişilerce dikkatli kullanılmalıdır. Araç ve makine kullanımını etkileyebileceğinden kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

>>>>>>>>>>Zerdeçal >>>>>>>>>>

Zerdeçal :Safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmaz. Safra taşı olması durumunda doktor kontrolü gerektirir. Mide ülserinde kullanılmaz.

Tekeotu :Kapsüller ve tabletler değişik dozajlarda satılmaktadır. Yüksek dozlarda kullanımı terlemeye ya da hararete neden olabilir.

Şahtere: Safra kanalı tıkanıklıklarında, safra taşı olanlarda ve safra ile ilgili başka rahatsızlıklarda ayrıca hepatitte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Kokulu Yonca: Deride enflamasyon, varis, duyarsızlaşma, bacaklarda ani şişkinlik oluşursa derhal doktora başvurulmalıdır.

Çakşırotu: Yüksek dozlarda kullanımı huzursuzluk, başağrısı, diyare, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve dudaklarda şişmeye neden olabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir