13 Haziran’da Kış Uykusu Vizyonda13 Haziran’da Kış Uykusu Vizyonda

67’nci Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanan ‘Kış Uykusu’, bu hafta vizyona giriyor.

‘Kış Uykusu’, Altın Palmiye ile beraber, aynı festivalde FIPRESCI ödülüne de layık görülen ”Kış Uykusu” nun yapımcığını Zeyno Film; başrollerini ise Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ üstlendi. Filmin kadrosunda ise Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak eşlik ediyor.

Kış Uykusun’da Eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın (Haluk Bilginer), Anadolu bozkırlarının ortasındaki ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ilişkileri konu alan filmde; Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Kapadokya’da kendi halinde butik otel işleterek günlerini geçirir. Hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder…

Fİlmin Fragmanında besteci Franz Schubert’in ölmeden önce bestelediği, hatta ‘ölüm sonatı’ olarak bilinen 20 nolu sonatı kullanıldı. Senaryoda ise Dostoyevski, Shakespeare ve Çehov yapıtlarına atıflar bulunuyor. Filmin afişi fotoğrafı, ressam Glazunov’un Dostoyevski’nin ‘Netochka Nezvanova’ romanı için çizdiği resim örnek alınarak hazırlandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir