7-8 Yaş Grubundaki Obezite Gündeme Geliyor7-8 Yaş Grubundaki Obezite Gündeme Geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa yöneticilerinin hazırladığı 7-8 yaş grubu çocuklardaki obeziteyi yarın Ankara’da Türkiye’nin gündemine getireceğiz. Türkiye’de 3 kişiden birimiz obez durumundadır.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Beyoğlu Belediyesi tarafından Hasköy sahilinde düzenlenen “Haydi Sağlığa Yürüyoruz” etkinliğine katıldı. Etkinlikte yürüyüş yapan ve bisiklete binen Müezzinoğlu, vatandaşlarla birlikte kahvaltı yaptı. Kahvaltının ardından bir konuşma yapan Müezzinoğlu, bakanlık olarak 2014’ü ’Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve hareket yılı’ ilan ettiklerini belirterek, yerel yönetimlerin en önemli partnerleri olduğunu söyledi.

“Sağlıklı beslenme ve obezite çağımızın, Dünya Sağlık Örgütü’nün tarifiyle halk sağlığı sorunu yani bir hastalıktır” diyen Müezzinoğlu, “Dolayısıyla obeziteye karşı mücadeleyi sadece yaza girerken fiziğim düzelsin, yazın daha çok sokağa çıkıyorum, mevsimsel bir diyet programını asla tasvip etmiyoruz, tavsiye de etmiyoruz. Kendimize değer vereceğiz, saygı duyacağız ve Allah’ın verdiği ömrü sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmek için her türlü tedbiri alabilmek kendi elimizde. ’Can boğazdan gelir’ diyoruz, ben de ikinci ayağını söylüyorum, ’can boğazdan çıkar’. Canın boğazdan geldiğine inanıyorsak boğazdan çıktığına da aynı şekilde inanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Önlemler gelecek

Obezitenin Türkiye’nin sorunu haline geldiğini sözlerine ekleyen Müezzinoğlu şöyle konuştu:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa yöneticilerinin hazırladığı 7-8 yaş grubu çocuklardaki obeziteyi yarın Ankara’da Türkiye’nin gündemine getireceğiz. Türkiye’de 3 kişiden birimiz obez durumundadır. “Obeziteye ne sebep oluyor? Dünyada ölümlerin en çok neden olduğu kanser kronik hastalıklar. Kanser ve kronik hastalıklara sebep olan en önemli 4 neden nedir?” diye saydığımızda birincisi sigara, tütün ve tütün ürünleri, ikincisi alkol, üçüncüsü sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve obezite. Bütün bunların kontrolü kendi elimizde. Herkes bununla ilgili mücadeleyi kendi iradesiyle yapabilir. Toplumsal bir duyarlılığı hep birlikte oluşturacağız.“

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir