Doğru Renk Ve Basit Oyunlar Bağımlılık YapıyorOyunseverlerin oynadığı pek çok oyun var ama her oyun bağımlılık dercesine gelmiyor. oyunlarda bağımlılık yapan nedir ? Günümüzde oyuncuların bağımlı olduğu oyunlar arasında ilk olarak Candy Crush Saga ve Angry Birds gibi mobil oyunlar geliyor. Candy Crush Saga ve Angry Birds ‘ü uzun süre oynayan oyuncular elbetteki bir süre sonra keyif almasa bile oyunu oynamadan da duramıyorlar. Hangi oyunlar bağımlıklık yapıyor, oyunların bağımlık yapma nedenleri.

İşte bu konu üzerine İngiliz Guardian gazetesini konuşan psikolog Dr. Simon Moore geliştiricilerin oyunlarında kullandığı bağımlılık yapan gizli öğeleri açıkladı.

Geliştiricilerin bağımlılık sırrı, doğru renk kombinasyonlarını kullanarak, basit oynanış mekaniklerine sahip düşük grafikli oyunlar yapmak. Bağımlılık yapacak bir mobil oyun geliştirmenin en büyük sırrı, mobil oyuncunun telefonu ve tableti ile neler yaptığını anlamak. Akıllı telefon ve tablet kulanıcıları, cihazlarıyla çok fazla şeyi aynı anda gerçekleştiriyor. Bu yüzden geliştiricilerin, oyunculara yaptıkları şeye ara verip oyun oynama ve istedikleri zaman yeniden diğer şeylerle ilgilenme özgürlüğünü sunan oyunlar tasarlamaları gerekiyor.

Moore ayrıca, geliştiricilerin çok heyecan verici ve sürprizlerle dolu oyunlar tasarlamamaları, bunun yerine oyuncuyu sürekli, aralarında çok az fark olan birbirine benzer görevlere yönlendirmeleri gerektiğini belirtiyor. Flappy Bird ve Pet Rescue Saga oynayanların bileceği gibi, bu oyunlarda oyuncunun karşısına hiçbir sürpriz çıkmıyor; oynayış sürekli tek düze bir şekilde devam ediyor. Her şey, yarı bilinçli tıklamalara dayalı…

Dr. Moore, başarılı mobil uygulamaların oyuncuyu çabuk karar vermeye değil, bunun yerine uzun soluklu stratejik kararlara ittiğini; öte yandan bunun oyun içi satın almaları da artırdığını belirtiyor.

‘Kal ve savaş veya kaç ve saklan’ gibi anlık kararların heyecan verici sistemler olduğunu söyleyen Moore, bunlarla birlikte “Bu zırhı almak için yeterli parayı nasıl kazanacağım?” gibi soruların da oyuncuya empoze edilmesi gerektiğini belirtiyor ve devam ediyor: “Skyrim ve World of Tanks bunu bir hayli iyi yapıyor.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir