Ruh Haliniz Ve Sosyal MedyaRuh Haliniz Ve Sosyal Medya

Sosyal medyada paylaşım şekilleri ruh haline göre değişiyor. Mutluyken Instagram, mutsuz ve kızgınken Twitter kullanılıyor….

San Francisco merkezli içerik pazarlama şirketi Chute, Instagram ve Twitter‘da Nike, McDonald’s ve Delta’nın da içinde bulunduğu 30 büyük markadan bahseden fotoğraf ve tweetleri analiz etti. Araştırmaya göre kişilerin sosyal medya tercihleri ruh haline göre şekilleniyor.

Twitter ve Instagram iletileri üzerinde yaptığı incelemede, paylaşımların duygusal analizini yapan Chute’ın araştırmasına göre, örneğin Nintendo ile ilgili fotoğrafların yüzde 95’i olumluyken, iki tanesi nötr ve üç tanesi de olumsuzdu. Ancak Nintendo’dan bahseden yazılı Tweet’lerin 27’si olumlu, 76’sı nötr ve yedi tanesi olumsuzdu.
Chute’ın kurucularından Ranvir Gujral, tüketicilerin müşteri hizmetleri temsilcilerinin Twitter’daki kızgınlık mesajlarına giderek daha fazla cevap verdiklerini fark etmeye başladığını söyleyerek “Uçağınızın rötar yaptığını Twitter’da yazmak kolay. Ancak bunu Instagram’da belirtmek biraz daha zor,” ifadesini kullandı.

Ancak fotoğrafların doğal olarak istek uyandıran bir havası var. Gujral, “Yeni aldığım bir kıyafetle selfie çekip internete koyarsam bunu olumlu sayabiliriz. Ama bunun hakkında tweet atacak olsam, mesajın olumlu olabilmesi için ‘yeni kıyafetimi çok seviyorum’ yazmam lazım,” bilgisini paylaştı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir