WhatsApp’ın Ceo’sunu Kızdıran SözlerWhatsApp’ın Ceo’sunu Kızdıran Sözler

Önceki gece ioS 8’i tanıtan Apple, WhatsApp’ın Ceosunu kızdırdı. iOs 8’in özelliklerindeki esinlenmeye kızan Jan Koum Twitteter’dan attığı Tweet ile kızgınlığını dile getirdi. Jan Koum Twitinde  “Apple’ın pek çok WhatsApp özelliğini “ödünç alıp” iOS8’de iMessage’a koymasını görmek ruhumu okşadı” ifadesini yazdı.

Önceki gece düzenlediği konferansla yeni işletim sistemi iOS8’i tanıtan Apple, bazı özellikleriyle WhatsApp’ın CEO’sunu kızdırdı. CEO Jan Koum, yazdığı twitle Apple’ı eleştirdi.
Tanıttığı yeni işletim sistemiyle yeni bir çok özellik getiren Apple, “iMessage” sistemini de geliştirmiş. Buna göre yeni sistemde iMessage ile Android kullanan telefonlarla da bedava mesajlaşılabilecek. Ses ve video da gönderebilen iMessage, saklanmak istenmeyen mesajları da 2 dakika içinde imha ediyor.
Bu özellikler, iPhone ve iPad kullanıcılarını mutlu edecek gibi görünürken, uzun zamandır benzer özellikleri kullanan dünyanın önemli mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı kızdırdı. Nitekim WhatsApp’ın CEO’su Jan Koum, Apple’ın konferansı sürdüğü sırada kişisel Twitter hesabından attığı bir mesajla buna anında tepki gösterdi. Koum, “Apple’ın pek çok WhatsApp özelliğini “ödünç alıp” iOS8’de iMessage’a koymasını görmek ruhumu okşadı” ifadesini yazdı.
Apple’ın, daha önce kendi kullandığı özellikleri kopyalayan küçük ve büyük şirketleri eleştirirken “Ödünç almışlar…” ifadesini kullandığını hatırlatan uzmanlar, Koum’un sözlerini anlamlı buldu.

Sonbahar beklenecek
Önceki gün Mac’lere yönelik Yosemite işletim sistemiyle birlikte tanıtılan iOS 8’in, sonbaharda kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bununla birlikte iOS 8’in kullanılabileceği en eski Apple ürünü ise iPhone 4S olacak. Sistem, iPad 2 ve üstü modeller, iPad Air, iPad Mini ve beşinci nesil iPod Touch’larda da kullanılabilecek.
Yeni iOS 8, tansiyon, kilo ve yakılan kalorilerin takibi, diyetler ve hastalık geçmişi gibi parametrelerin tek yerden izlenebileceği sağlık uygulaması “HealthKit”le dikkat çekiyor. Apple-Mayo Clinic işbirliğiyle geliştirilen uygulama uyku analizi, tüketilmesi gereken su miktarı gibi bilgileri de gösterecek. Aykırı durum görürse, doktoru arayacak.
iOS 8’de ayrıca garaj kapısı, kombi, lambalar gibi sistemleri iPhone’dan kontrol etmeye yarayacak yeni HomeKit (Ev kiti) uygulaması da var.

‘Baba uygulama alabilir miyim?’

Apple, yeni iOS 8 ile birlikte tamamen yeni ve “Family Sharing” (Aile Paylaşımı) adı verilen bir uygulamayı da getiriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcı, fotoğraf, video, takvim ve hatırlatmaların yanı sıra satın aldığı uygulamaları da ailesinden en çok 6 kişiyle paylaşabilecek. Böylece ailelerin her birinin ekstra harcama yapmasının da önüne geçilecek. Yine aynı özellik sayesinde şayet çocuklar, paralı bir uygulama satın alırken, aile büyüklerine “otomatik” olarak sorabilecekler. Daha doğrusu bunu, otomatik olarak Family Sharing soracak. Ebeveynler de, sürprizle karşılaşmayacak.

‘Ben söylesem, o da yazıverse..’

Türkçe dil desteği belirsiz de olsa, iOS 8’deki yeni “QuickType” (Hızlı Yazma) özelliği, kullanıcının yazmak istediği kelimeleri tahmin edip öneriler sunacak. Ayrıca “Tap to Talk” özelliği de, sesle mesaj gönderme, sesi yazıya dönüştürme gibi fonksiyonlar sunacak. Yani “Ben söyleyeyim, o da yazıversin” durumu mümkün olacak.
Apple, iPhone ve Mac’leri birbirine yakınlaştıracak. Mac için kullanılacak “Yosemite” işletim sistemi sayesinde, kullanıcılar iPhone’larına gelen mesaj ve aramaları Mac bilgisayarlarından görüp cevaplayabilecek. Yosemite “resmen” sonbaharda çıkacak ve bedava olacak.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir