Yabancı Dil Öğren Beynin Genç KalsınYabancı Dil Öğren Beynin Genç Kalsın

Edinburgh Üniversitesi Bilişsel Yaşlanma ve Epidemiyoloji Merkezi’nden doktor Thomas Bak, dikkat, odaklanma ve akıcılıkta gözlenen iyileşmenin, doğuştan gelen zekayla açıklanamayacağını ifade ederek “Araştırmamız, çift dilliliğinin, yetişkinlikte öğrenilse bile, yaşlanan beynin çıkarına olabileceğini gösteriyor” dedi.

Edinburgh Üniversitesi’nin yaptığı araştırma’da kentte doğan 262 kişiye 11 yaşında yapılan zeka testleri bu kişiler 70’li yaşlarındayken tekrarlandı. 2008-2010 yıllarında yapılan araştırmada, hepsi İngilizce’nin yanı sıra en az bir dilde daha iletişim kurabilen bu kişilerin 70’li yaşlarında bilişsel yetilerinin ne ölçüde değiştiği incelendi.

Sonuçları “Annals of Neurology” dergisinde yayımlanan, Edinburgh Üniversitesi’nin yaptığı araştırma da gruptaki 195 kişinin ikinci dili 18 yaşından önce, 65’inin ise 18 yaşından sonra öğrendiği belirtildi.

Araştırmanın bulguları, iki ya da daha fazla dil konuşanların, kendilerinden beklenenden çok daha iyi bilişsel yetilere sahip olduğunu ortaya koyarken, en güçlü etkilerin, genelde zeka ve okumada gözlendiği kaydedildi.

Yabancı dili yetişkinken öğrenenlerde de bu olumlu etkinin tespit edildiğine dikkati çekildi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir