Herkes Bu Camii’yi Görmeye GeliyorHerkes Bu Camii'yi Görmeye Geliyor - www.inanankalpler.net

Muhteşem görünümü ile ilgi çeken Köprüköy Camii… Adana’nın Yüreğir ilçesindeki sarmaşık ile kaplı Yeşil Camiii…. 

Adana’da 40 yıl önce minarenin önüne sarmaşık tohumu ekilmişti. 40 yıl önce sadece bir tohum olan sarmaşık şimdi camii’yi süsledi ve bu  doğal güzelliği görmek isteyenlerin uğrak yeri Yüreğir oluyor….

Adana’nın Yüreğir ilçesindeki camii’yi sarmaşığın kaplaması ile muhteşem bir görüntü ortaya çıktı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Balkanlar’dan Anadolu’ya göç eden muhacirlerin yerleştirildiği merkez Yüreğir ilçesi Köprülü Mahallesi’nde,  1930 yılında dönemin önde gelen iş adamlarından Bosnalı Salih Efendi tarafından yaptırılan, 1965 yılında ise yıkılıp yeniden inşa edilen Köprüköy Camii, cami cemaati tarafından yıllar içerisinde sarmaşık ve çiçeklerle donatıldı.

Olay kırk yıl önce bir vatandaşın minare önüne sarmaşık tohumu ekmesi ile başladı. Zaman içinde büyüyen sarmaşık şimdilerde caminin binasını ve minaresini tamamen kaplamış durumda. Sarmaşıklar sebebiyle yeşil cami olarak anılmaya başlayan Köprüköy Camii doğal güzelliği sayesinde insanların uğrak yeri haline geldi.

Muhteşem görünümü ile ilgi çeken Köprüköy Camii - www.inanankalpler.net

Yeşil caminin bahçesi de güzel bir görünüme sahip. Cami bahçesinde gül, papatya ve karanfillerin de aralarında bulunduğu onlarca farklı türde çiçekler bulunuyor.

Bursa’nın Ayasofya’sı – Ulucami

Selimiye Camii – Edirne

Ulu Cami-Eski Cami

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir