Türkiye’de 100 Bin Kişi Hayatını Sigara Yüzünden KaybediyorSağlık Bakanlığı, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ ile ilgili yazılı bir açıklamaya göre , “Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.3 milyar kişi, ülkemizde ise 14.8 milyon kişi tütün kullanmakta. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda, dünyada 6 milyon kişi ülkemizde de en az 100 bin kişi hayatını kaybetmekte” denildi.

15 yaş üstü 15 milyon kullanıcı 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de 15 yaş üstü sigara içenlerin sayısının 14 milyon 800 bin olduğunu açıkladı. Bakanlık, tütün kullanımına bağlı hastalıklar dolayısıyla yılda, dünyada 6 milyon kişi ülkemizde de en az 100 bin kişinin öldüğünü vurguladı.
Sağlık Bakanlığı, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Tütün kullanımının önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğu belirtilen açıklama da, “Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.3 milyar kişi, ülkemizde ise 14.8 milyon kişi tütün kullanmakta. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda, dünyada 6 milyon kişi ülkemizde de en az 100 bin kişi hayatını kaybetmekte” denildi.

15 YAŞ ÜSTÜNDE ORAN AZALDI

Ülkemizde 15 yaş üzerinde 2008’de yüzde 31,2 olan sigara içme oranının 2012 yılında yüzde 27,1’e düştüğü vurgulanan açıklama da şu ifadelere yer verildi: “Tütün dumanına maruziyetin önlenmesi, tütün ürünlerinin reklâm ve tanıtımının yasaklanması, tütün mamulleri üzerindeki vergilerin artırılması, tütün kullanımının zararlarını açıklayıcı geniş medya kampanyalarının düzenlenmesi ve sigara bırakmayı kolaylaştırıp teşvik edecek politikaların uygulanması çalışmaları ile sigara içme oranları geriledi. Ülkemizin tütün kontrolü çalışmalarıyla geldiği nokta, DSÖ tarafından 2013 yılında Panama’da yayımlanan “2013 Küresel Tütün Epidemisi Raporu”nda tüm dünyaya örnek gösterilmiş ve Türkiye’nin tütün kontrolü alanında lider olduğu ilân edilmiştir. Tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin oluşturulması ve artarak devam etmesi amacıyla DSÖ tarafından 31 Mayıs, “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilân edilmiştir. Dünya Tütünsüz Günü faaliyeti, bu yıl ülkemizde, 4 Haziran 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ‘Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği ve Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ adı altında gerçekleştirilecektir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir