Sağlıklı Kalmak İçin Masa Başı Çalışanlarına Yüksek MasaSağlıklı Kalmak İçin Masa Başı Çalışanlarına Yüksek Masa

Günümüzde oturarak çalışmanın yaygınlaşması ile beraber yanında  sağlık sorunlarını da getiriyor. Sürekli masa başı çalışanlarda  bel ağrısı, kas dejenerasyonu ve kalp hastalıkları, diyabet ve kolon kanserine gibi hastalıklar oluşabiliyor.

Sağlığımızı kotuyabilmek için neler yapmalıyız.  “The Archives of Internal Medecine”dergisinde yayımlanan araştırmaya göre yüksek masalar ile sağlığımızı koruyabiliriz.

3 asır öncenin ayakta çalışma tarzı yeniden benimseniyor…

ABD’de eski ABD Başkanı Thomas Jefferson’un ayakta çalışma tarzı 3 asır sonra ülkede tekrar benimsenmeye başladı.


Ülkedeki bir sağlık enstitüsü, yetişkin bir Amerikalının gününün ortalama 7,7 saatini hareketsiz geçirdiğini, masa başında çalışanların yüzde 70’inin günlerinin en az 5 saatinde oturarak iş yaptığını açıkladı.


Amerikan Osteopatik Derneği üyesi Rob Danoff, tüm gün masa başında oturanların, eve gidip kanepede uzanmaya devam ettiğini belirterek, bu durumun ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekti.

ABD’deki birçok firmanın, yaygınlaşmaya başlayan yüksek masaları, şirketlerinin bir kısmında kullanmaya başladıkları belirtiliyor.

 

Bilaal Ahmed, 34, Linktank ürününün kurucusu ve CEO'su ayarlanabilir masanın sağlıklı yaşam için büyük bir tedbir olduğunu söylüyor.
Bilaal Ahmed, 34, Linktank ‘In kurucusu ve CEO’su ayarlanabilir masanın sağlıklı yaşam için büyük bir tedbir olduğunu söylüyor.Washington’da yüksek masaların üretimini yapan bir firma, müşterilerinin çoğunluğunu avukatlar, üniversite öğretim görevlileri ve sağlık uzmanlarının oluşturduğunu ifade ederek, daha çok egzersiz yapabilmeleri için, yürüyen bantlı seçeneklerin bile bulunduğunu vurguladı.

Kathleen Hale (L), 34,Rebel Desk isimli firmanın kurucusu ve CEO'su , koşu bandı ve ayakta masanın nasıl kullanılacağını gösteiyor
Kathleen Hale (L), 34,Rebel Desk isimli firmanın kurucusu ve CEO’su , koşu bandı ve ayakta masanın nasıl kullanılacağını gösteriyor


Firma ayrıca, müşterilerine sürekli ayakta kalmamaları önerisinde de bulunarak, dinlenmek için bir süre oturulmasını, amacın sürekli oturarak çalışma alışkanlığından vazgeçmek olduğunu açıkladı.

Amerikan Tıp Derneği, geçen yıl çalışanların masa başında oturmasına alternatif olarak yüksek masaların kullanılabileceği önerisinde bulunmuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir