Yeşil İncir Reçeli – İğlek ReçeliYeşil İncir Reçeli – İğlek Reçeli

Ege yöresinde çok bulunan ve semt pazarlarında sık rastlanan yeşil incir diğer adı ile İğlek* ile yapılan nefis bir reçel tarifi.

Yeşil incir reçeli yapmak için incirin küçüklerinden seçmeye dikkat edin.

Yeşil incir reçeli – İğlek Reçeli Nasıl Yapılır?

 İğlek Reçeli İçin Malzemeler:

1 kg Yeşil İncir
1,5 kg Toz Şeker
1,5 kg Su
1 Limon Suyu
7 Karanfil

İğlek Reçeli Yapılışı:

İncirleri bol su ile yıkayın. İncirleri çok ince olmayacak şekilde soyun. Eğer varsa salatalık soyacağı ile soyun çünkü daha ince soyuluyor.

 İncirleri çok ince olmayacak şekilde soyun.

Bir tencereye incirlerin üzerini geçecek kadar su doldurup incirler tabana çöküp çatal batırılınca  yumuşayana kadar haşlayın.

İncirleri yumuşayana kadar haşlayın.

Haşladıktan sonra süzüp soğuk suya atıp  5 dakika bekletin. Suyunu süzüp süzgece alın. İncirleri nazikçe sıkıp bir tepsiye alın.

İncirleri nazikçe sıkıp bir tepsiye alın.

Başka bir tencereye şeker ve suyu ekleyip hafif ağdalaşmaya yakın incirleri ve karanfili ekleyin. Reçel kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatın. İnmesine yakın  limon suyunu ekleyip 5-10 dakika kaynatıp ocaktan alın.

Reçel kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatın.

Tenceresinde ılıdıktan sonra kavanoza doldurup kavanozun ağzına temiz bir  tülbent bağlayın. İyice soğuduktan sonra kapağını kapatıp buzdolabında muhafaza edin.

Yeşil İncir - İğlek Reçeli

Afiyet Olsun.

*İğlek erkek incir ağacıdır. Diğer meyve ağaçlarından  farklı olan incirin dişisi ve erkeği olmak üzere iki ağaçtır. Egeliler tarlalarına dişi ağaçları döllemek için erkek incir ağacı dikerler. Ya da pazarlardan yetişmiş iğlekleri alıp dişi incir ağaçlarının üzerine asarak döllenmeyi sağlarlar. Döllenmeden sonra açan çiçek ise bizim bildiğimiz meyve yani incir olur.

Diğer Reçel tariflerimiz…

Taze Sultani Üzüm Reçeli
Ayva Reçeli
Portakal Reçeli
Balkabağı Reçeli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir