Islak Mendillere Denetim GeliyorIslak Mendillere Denetim Geliyor

Sağlık Bakanlığı ıslak mendil ve havluların üretimini gerçekleştiren firmaları daha önce uyarmıştı. Şimdi ise sıra  denetimlere geldi. Sağlıksız ıslak havlu ve ıslak mendil üretilen yerlere ağır yaptırımlar geliyor.

Islak mendillerin üzerinde bundan sonra  yemek, konaklama, ulaşım ve kişisel bakım hizmeti sunumu sırasında verilen ıslak ve kolonyalı mendillerin içerik, üretici, kullanım, saklama ve dayanaklılık bilgilerinin ambalaj üzerinde yer alması gerekiyor. Açıklamaların bulunmadığı ürünler kozmetik mevzuatına aykırılıkları nedeniyle işlem yapılacak.

Bu açıklamaların bulunmadığı işletmeler ”merdiven altı” diye tabir ediliyor.

Uyarıda, bu ürünlerin kozmetik mevzuatına tabi olduğu, denetimlerde uygunsuzluğu belirlenen ürünler için 50 bin liraya kadar para cezası uygulanacağı bildirilmişti.

Lokantalar ve Ulaşım Firmalarıda Sorumla Olacak…

Söz konusu ürünleri müşterilerine ücretsiz veren otel, lokanta ya da ulaşım firmaları, bunları kendi adına ürettirir veya üretici ya da malı tedarik ettiği firmayı kuruma bildirmezse, kendisi üretici kabul edilecek. Bu durumda hizmet sunan müessese, üretici konumuna geçtiği için uygunsuzluk cezasını ödemek zorunda kalacak.

Bu ürünlerle ilgili imalatçı, ithalatçı ve dağıtıcılarının yükümlülüklerini belirleyen kılavuza göre Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna bildirim yoksa 20 bin lira, ambalaj ve etiket bilgileri mevzuata uygun değilse 2 bin 928 lira, insan sağlığına zararlı olduğu tespit edilirse de 50 bin lira para cezası uygulanacak.

Mevzuata aykırı veya güvensiz olduğu tespit edilen ürünler yasaklanacak, toplatılacak ve imha edilecek.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir