HGS İle OGS’yi Karıştırana CezaHGS mi OGS mi? Hangisine kayıtlısınız?

Otoyollarda HGS ve OGS geçişlerinde hangisine kayıtlı olduğunu unutup yanlış geçtiniz cezai işlem ile karşılaşabilirsiniz.

Sürücülerin geçiş ücretinden 11 katı bir bedel ile cezai işleme ile karşılaşmamaları için geçişlerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Peki yanlış geçiş yaptınız bedel ödemeden düzeltebilir misiniz?

ogs-hgs geçişleri

Ceza işleminden kurtulmak mümkün olsa da bu işlem için yine  ücret ödeyebilirsiniz. Hatta ceza işleminden kurtulmak bazı durumlarda ceza ücretinden daha maliyetli bile olabilir.

Ceza işlemini iptal ettirmenin tek yolu 15 gün içerisinde o geçiş sistemine abone olmak.

HGS aboneleri ne yapmalı? 

HGS kullanıp OGS’den geçtiyseniz OGS’ye abone olmalısınız.

OGS kullanıp HGS’den geçtiyseniz HGS’ye abone olmalısınız.

İki çeşit HGS tipi var. Bunlardan biri pullu HGS, diğeri ise kartlı HGS. Pullu HGS’nin fiyatı 15 TL. Kartlı HGS’nin fiyatı ise 30TL.

OGS kullanıp HGS’den geçen sürücüler için en mantıklı çözüm 15 gün geçmeden HGS’ye abone olmak.

OGS aboneleri ne yapmalı?

OGS aboneleri yanlış geçilerde cezayı ödemeleri daha uygun olur. Nedeni ise;

OGS ücreti ortalama 60 TL. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ya da Boğaziçi Köprüsü’nden geçiş ücreti otomobiller için 4.75 TL. Yanlış geçiş sistemini kullandığınız takdirde cezai işlem ücreti 11 katı yani 52.25 TL’dir.

Fakat geçiş ücreti daha fazla olan bir gişede yanlış geçiş sisteminden geçerseniz yeni bir OGS aboneliği almak en makul karar olabilir.

BAKİYE HGS’de de Problem!

Yeterli bakiye bulunmaması durumu ile de sık karşılaşılabilir. Bu durum HGS sahipleri için büyük bir sorun değildir. Yeterli bakiye bulunmaması durumunda geçiş yapıldığında 7 gün içinde HGS’nize para yüklediğiniz takdirde sorun ortadan kalkar. Ancak OGS sahipleri yeterli bakiye olmaması durumunda geçiş ücretinin 10 katı ceza ödemek zorundadır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir