Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı İle ŞaşırtıyorKuzu Göbeği Mantarı Fiyatı İle Şaşırtıyor

Çin tıbbının şifa kaynağı olan latin ismi  (morchella conika)  kuzu göbeği mantarı,  köylülerin gelir kapısı oluyor.

 Bağırsak ve mide hastalıklarının tedavi amaçlı olarak kullanılan kuzu göbeği mantarı  Nisan- Mayıs yağmurlarıyla çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçlarının dibinde yetişen kuzu göbeği mantarını toplayan köylüler, kurutarak kilosunu 600 ile 800 TL’ye varan fiyatlarla satıyor.

Kuzu göbeği mantarı  genelde çam ve köknar ağaçlarının diplerinde bulunuyor. 1 haftada 10 kilogram yaş kuzu göbeği mantarı toplanıyor. Toplanılan  mantarlar evde ipliğe dizerek kurutmaya bırakılıyor.

KURUSU 800 TL

Kuruyan kuzu göbeği mantarın kilosunu 600- 800 liradan arasında satılırken yaş kuzu göbeği mantarının kilosu ise 100 ile 200 TL’den alıcıya ulaşıyor.

Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı İle Şaşırtıyor

Köylüler, Kuzu göbeği mantarının İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika ve İskandinav ülkelerine ihraç edildiğini dile getiriyor.

Türkiye genelinde toplanıp ihraç edilen  kuzu göbeğini mantarı, İsviçre, Danimarka, İsveç ve Norveç’te kuzu göbeği ilaç sanayinde antibiyotiğin hammaddesi olarak kullanılıyor. Paris’te ise zengin mutfaklarında özel menü olarak servis ediliyor.

Kuzu göbeği mantarı Mart ayı sonunda başlayıp Mayıs ayının sonuna kadar toplanıyor. Yağmurdan sonra çıkan Kuzu göbeği mantarını toplayıp tüccarlara satan köylüler  aile bütçesine ekonomik yönden büyük katkı sağlamaktadır.

Fakat, bu mantarların çeşit ve miktarında geçen yıllarda bir azalmanın olduğu gözleniyor. Azalma nedeni ise yağmurların yeterince yağmaması ve bilinçsizce toplanmasıdır.

Kuzu göbeği mantarının kökünden sökülmemesi gerekiyor. Aksi halde bir sonraki yıl mantar olmuyor.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI

Morchella‘ cinsine ait olan kuzu göbeği mantarı, ortalama 5- 15 santimetre boyunda, kremden koyu kahverengiye kadar değişen renklere sahip. Bal peteğini andıran şapkasıyla kolayca diğer mantar türlerinden ayırt edilebilen kuzu göbeğinin üremesini sağlayan sporları, askus adı verilen bir kese içinde bulunuyor. Bu keseden atılan sporlar uygun sıcaklık ve nemde toprakta çimlenerek mantarı meydana getirir. Kuzu göbeği mantarının dünyada yaklaşık 30 türü biliniyor.

Uzmanlar, kuzu göbeğinin “gyromitra esculenta” gibi zehirli türlerle (sahte kuzu göbeği mantarı) karıştırılma riski olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini söylüyorlar.

Kuzu göbeği mantarının  çiğ olarak yenmemesi konusunda da uyaran uzmanlar, mantarın çiğ yendiği zaman çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olacağı konusunda uyarıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir